Łéngua faroexe

Da Wikipedia, l'ençiclopedia libara.
Va a: navigasion, serca
Sto articol el é scrit par primieròt
Faroese (Føroyskt)
Creà da: {{{creatore}}} nel {{{anno}}}
Contesto: {{{contesto}}}
Parlà in: Isole Fær Øer (parlà da imigraði)
Danimarca (parlà da imigraði)
Islanda (parlà da imigraði)
Regioni:Rejon: {{{regione}}}
Periodo: {{{periodo}}}
Persone: 80.000
Clasifica: non in top 100
Scritura: {{{scrittura}}}
Tipołogia: SVO
Fiłogenexi:

Łéngoe indoeoropee
 Lengue Germaniche
  Lengue Scandinave
   Faroese
    
     
      
       
        
         
          
           
            
             
              

Statuto ofiçiałe
Stato: Flag of the Faroe Islands.svg Fær Øer
Regolà da:
Codexe de clasificassion
ISO 639-1 fo
ISO 639-2 (B)foe, (T)ell
ISO 639-3 {{{iso3}}}
SIL   (EN)
SIL {{{sil2}}}
Estrato en lengoa
Dichiarassion Universałe de i Diriti de l'Omo - Art.1
Øll menniskju eru fødd fræls og jøvn til virðingar og mannarættindi. Tey hava skil og samvitsku og eiga at fara hvørt um annað í bróðuranda.
El Pare Nostro
Øll menniskju eru fødd fræls og jøvn til virðingar og mannarættindi. Tey hava skil og samvitsku og eiga at fara hvørt um annað í bróðuranda.
Trasliterassion
{{{traslitterazione}}}
Łengoa - Elenco de łe łengoe - Łenguìstega
El łogo de Wikipedia Vixita ła Wikipedia [[:{{{codice2}}}:|in {{{nome2}}}]]!
El łogo de Wikipedia Vixita ła Wikipedia [[:{{{codice3}}}:|in {{{nome3}}}]]!
Faroe islands isoglosses.png
Pilcrow.png Sta paxena podaria contegnere carateri Unicode.

El faroese (nom nativo:Føroyskt) o anca faròego, faroense, faringio o feringio l'é na lengua germànica setentrionale parlaða da ẑirca 80 000 persone (de ste qua 48 000 tele Isole Fær Øer, 25 000 in Danimarca e 5 000 in Islanda). L'é una dele tre lengua scandìnave insulari derivaðe dal antico Noren parlà in Scandinavia al època dei Vichinghi. Le altre do lengue insulari l'é l'islandese e l'estinto Norn che, se disea, el fuse mutuamente interlegibile col faroese.

Storgia[canbia | canbia sorxente]

La colonizaẑion norvegesi dele isole la é scominẑiaða a l'època del Landnám (825 d.C.). La lengua usaða prima dai abitanti l'era el Noren. Tutavia, i primi colonizaðori no i era veri norvegesi ma, pitost, disendenti dei norvegesi dele coste del Mar de Irlanda. Par questo, el faroese, al pari de l'islandese, el é stat influenẑà dale lengua celtiche. Del resto, i navigaðori norvegesi i fea de spes raẑie sul coste irlandesi, i se mariðea co femene celtiche e pò i partìa verso l'Islanda o le Fær Øer. Par esempio, in faroese ghe n'é do diversi modi par dir ànera: dunna (dal celtico tunnagh) par l'ànera mistica e ont par quela salvarcha. Tra el IX e el XV secolo la léngua faroese no la à subì grandi mutamenti, restando cosìta mutuamente interlegibile co le altre léngue parlaðe inte l'area de difusion dei antichi Vichinghi.

Fin al XV secoło el faroese el à bu na ortografìa parenta a quela islandese e norvegese ma co la Riforma i dominadori danesi i à proibì l'uso de la léngua tele scole, tele cése e tei documenti ufiẑiali. I isolani, parò, i à continuà a usar el faroese tela quotidianità, tei bali e tele legende.

Cofà lengua scrita, el faroese el se à svilupà del 1854, graẑie al'opera de Venceslaus Ulricus Hammershaimb. El sistema de Hammershaib el é ndat contra a tante critiche propio a causa dela so complesità: l'é stat cosita che Jakob Jakobsen el à inventà en sistema scritura, pì vesin ala lengua de fat parlaða che, tutavia, no i lo à mai usà.

Tel 1937 el faroese el é subentrà al danese fà lengu ufiẑial dele Isole Fær Øer.

Alfabeto[canbia | canbia sorxente]

Tastiera con alfabeto faroexe par computer

El alfabeto faroese el é fat de 29 letere:
A, Á, B, D, Ð, E, F, G, H, I, Í, J, K, L, M, N, O, Ó, P, R, S, T, U, Ú, V, Y, Ý, Æ, Ø

Gramatica[canbia | canbia sorxente]

La gramatica faroese la é parenta a le altre lengue germaniche setentrionali, anca se la à cegnest dei trati distintivi tant veci che i la fa somear de pì al islandese che ale altre lengue scandinave continentali. El faroese l'é na lengua flesiva, i nomi i se divide in tre generi (maschil, feminil, neutro) quatro casi (nominativo, genitivo, dativo, acusativo) e do numeri (singolar, plural). I verbi i se coniuga par numero, temp e persona.

Bibliografia[canbia | canbia sorxente]

  • Gianfranco Contri: Dizionario faroese-italiano = Føroysk-italsk orðabók. Tórshavn, 2004. (627 p.) ISBN 99918-41-58-X

Ligadure foreste[canbia | canbia sorxente]