Wikipedia:Ciàcołe/Archivio/2016

Da Wikipedia, l'ençiclopedia libara.
Jump to navigation Jump to search

Indice

Voxi su emitenti radiofoniche[canbia el còdexe]

Ciao a tuti! Come che go xà dito in talk a GatoSelvadego, cualche setimana fa un utente su it.wiki me ga domandà se gera posibiłe creare la tradusion in vèneto de ła voxe (v.[1]).
Probabilmente se trata de 'na voxe ençiclopèdica, però - come che che ga anca sugerìo GatoSelvadego -, visto che no gavemo gnancora voxi su łe emitenti radiofòniche, magari, prima de inserire la voxe, sarìa forse el caxo de discutere un poco anca cua, par stabiłire un minimo de criteri, in particołare su i criteri de ençiclopedicità de łe emitenti radiofòniche locałi. Ciao. --Davy1509 (msj) 11:44, 10 oto 2015 (CEST)

Forse i criteri podaria èsere: bacin de utensa, ampiesa del teritorio ragiunto da łe frequense e ano de fondasion. Ciao. --Davy1509 (msj) 12:20, 19 oto 2015 (CEST)
P.S.: Magari se podaria xontare qua soto l'elenco de łe voxi che sarìa da fare.
Par quel che riguarda, invese, ła voxe richiesta da l'utente su it.wiki, coxa faxemo? La metemo? Ciao. --Davy1509 (msj) 18:20, 5 nov 2015 (CET)
Pa' i criteri dirìa anca che ga da contar ƚa durata del servisio oltre che 'l ano de fondasion. Par ƚa voxe dimandà: se te ghe voja e tenpo de farla par mi te poi farla. Al masimo pì vanti ghe metaremo na {{E}}...--GatoSelvadego (msj) 15:28, 9 nov 2015 (CET)
O.K., grasie par la risposta. Riguardo la voxe su Radio Studio 54 Network, se podaria èserghe xà in partensa un dubio E, no se ris-ciarìa de farla par niente? Par cueƚo, go pensà che sia mejo sentire dei pareri prima de méterla. Ciao. --Davy1509 (msj) 11:24, 12 nov 2015 (CET)
Secondo ti xeƚa ensiclopedica? Mi no go particoƚari obiesion, ƚa xe na radio ativa da tanto. Però se ghese da scrivarla mi no metaria i tochi so'l staff e ƚa programasion atuaƚe, che i me par poco ensiclopedisi e difisiƚi da tegner axornai. PS: Pa'l pasà go da verghe tradoto anca mi calcosa a chel utente, no go mai però dimandà gnente in canbio... No capirò mai el sistema fame sta tradusion che mi ti ne traduxo n'altra se te vui (o mèjo ƚo capiso, ma no vegno mato)... no digo che no'l sia anca utiƚe, ma el pì de ƚe volte el xe fato par darghe vixibiƚità a na voxe inportante pa' un wikipedian (par exenpio el picoƚo comun de rexidensa, che va a finir che'l se cata co voxe in tute ƚe lengue, cuando magari ghe xe robe locaƚi pì riƚevanti dal punto de vista ensiclopedico che ƚe xe intrigae a 'ver na voxe so ƚa wiki inte ƚa lengua del posto...).--GatoSelvadego (msj) 16:43, 19 nov 2015 (CET)
Ciao e grasie par la risposta. Secondo mi apunto, ghe gera i problemi che te dixi anca ti su ƚa voxe (e cioè la so prexensa en tante Wiki che senbraria un po' promosionaƚe). Su l'enciclopedicità, no lo so: mi domandavo parché se podese stabiƚire un minimo de parametri, che - come che savemo - qua i poƚe ésere diversi da queƚi stabiƚìi su it.wiki. Dopo, se decidemo de méterla, mi pensavo de fare un aboso e no de tradure tuto (magari se podaria tradure la parte su la storia de ƚa radio). Ciao. --Davy1509 (msj) 20:27, 19 nov 2015 (CET)
P.S.: Se non ci sono pareri contrari, credo che si possa pensare alla creazione della voce richiesta. Ciao. --Davy1509 (msj) 11:58, 16 dis 2015 (CET)
La voxe su Radio Studio 54 Network la xe 'sta creà da l'utente che la gaveva richiesta, come che ghe go consiglià. Go provedù a tradurla in vèneto. Ciao. --Davy1509 (msj) 14:35, 13 feb 2016 (CET)

10 years Venetian Wikipedia[canbia el còdexe]

Hi users of Venetian Wikipedia. On October 24 your project will be ten years old. I want to ask if you plan any specials to celebrate this achievment? --Holder (msj) 15:50, 15 oto 2015 (CEST)

Hallo und danke! Ich wusste nicht, dass am 24. Oktober die vec.Wikipedia ihren 10. Geburtstag feiern wird. Ich glaube, dass man für die Angelegenheit ein spezielles Logo vorbereiten wird. [Ciao e grasie! No ło savevo che el 24 otobre vec.Wikipedia festejase el so 10° conpleano. Credo che par l'ocaxion vegnarà creà un logo speciałe]. Ciao. --Davy1509 (msj) 12:21, 19 oto 2015 (CEST)

10 ani: 'sa femo?[canbia el còdexe]

Gnanca mi no savevo de sta ricorensa. Pena che go leto go suito ativà Vajotwo, parché el minimo che poemo fare xe far un logo special, e lù xe el nostro artexan de ƚe imaxeni. Penso però che se podarìa anca far calcos'altro. De sicuro sercarò de contatar chi in sti ani ga contribuìo de pì, che xe giusto ricordarghe anca a ƚori de sto bel traguardo. Altre idee? PS: Forsi el ideal sarìa far anca un comunicato stampa (che un fià de publisità no fa mai mal)... ma mi no savarìa gnanca da 'dove tacar... magari sarìa da dimandarghe a cueƚi de Wikimedia...--GatoSelvadego (msj) 10:19, 20 oto 2015 (CEST)

Ciao! Cueƚa del logo me pare intanto 'na bona idea. Dopo, però, nca a mi, al momento, no me ne vien in mente altre (tra ƚ'altro, manca soƚo pochi giorni a ƚa ricorensa). Ciao. --Davy1509 (msj) 12:20, 20 oto 2015 (CEST)
Go pena postà el logo ... cussì o vedì tuti quanti. Faxime savere cossa ve ne pare, sercarò de fare del me mejo pa rendarlo oncora pì beo. --Vajotwo (posta) 15:50, 20 oto 2015 (CEST)
Bèƚo!!! Grasie par 'vèrlo creà. Ciao. --Davy1509 (msj) 20:20, 20 oto 2015 (CEST)
[2] Verta na pratica pa canbiare logo parché desso se ga da far cussì. --Vajotwo (posta) 16:19, 24 oto 2015 (CEST)
Serto che i seita canbiare ƚe prosedure... Intanto go canbià el sitenotice. In setimana ghe scrivo ai veci contributori e scrivo calcoseta anca so'l profiƚo twitter. Purtropo in ritardo ma so sta via e no go vùo modo de entrar so ƚa wiki.--GatoSelvadego (msj) 18:26, 25 oto 2015 (CET)

Congratulations from alswiki! --Holder (msj) 20:10, 26 oto 2015 (CET)

✔ Fato desso gavemo anca el logo. --Vajotwo (posta) 10:04, 27 oto 2015 (CET)
Ghe go mandà un mesajo (mail) a: Groucho85, L.V., Semolo75, Beppe (via ƚa so utensa so it.wiki), Dario vet, OrbiliusMagister, Marco 27, Gatto099, Achillu, GinkyBiloba, Sandro.maoret, Frentzen, Mavericksaur, Horatius, Feriòn, Kattoliko, Paolodecorsa, Eynar, Aelwyn, El pi dolso de tuti, Libens libenter. Go invese avixà co un mesajo normaƚe (o parché no jera posibiƚe farlo in chealtro modo o parché se trata de utenti ativi in sto periodo): Nick1915, Giovanni, Frigotoni, Candalua, Max tre, Marisol, Macaco, Usurped12032009 (ex "Maximillion Pegasus"), Swiss79, Gustavodandolo, Jacobus, Berto da Verona, TeMàstegoNaRècia, Mi, Veneixa, Breg, IlPasseggero, Carlo58s, Bèrego Enedòro, Olando.
Dovarìa verghe scrito a scuaxi tuti cueƚi che ga contribuìo de pì. Se ve vien inamente calchedun che go saltà scrivighe pure voaltri.--GatoSelvadego (msj) 19:57, 29 oto 2015 (CET)
Intanto ve porto i saƚuti de Sandro.maoret, Semolo75 e Libens libenter, che i me ga risposto. Po, che sia el caxo de provar a far un raduno pì vanti (disenbre)? Cusita festejemo co un spriseto o na bireta. Cosa dixìo?--GatoSelvadego (msj) 20:05, 30 oto 2015 (CET)
Ciò, cuanti xorni ƚo tegnemo sto logo special? PS: Saƚuti anca da Horatius.--GatoSelvadego (msj) 14:16, 31 oto 2015 (CET)
Mì diria almanco un mexeto ... fino al 24 de novenbre almanco. Xè na roba storica, ea merita de esare vista. --Vajotwo (posta) 14:52, 31 oto 2015 (CET)
Complimenti a tutti! Spero che un giorno le Wikipedie nelle lingue regionali italiane ricevano l'attenzione che meritano, nel frattempo andate avanti così! :-) --Phyrexian ɸ 01:10, 5 nov 2015 (CET)
Grazie mille!!! Ciao. --Davy1509 (msj) 12:14, 5 nov 2015 (CET)
Grasie!! @Vajotwo: se faxesimo anca fin nadaƚe? PS: Saƚuti anca da Eynar e da Carlo58s.--GatoSelvadego (msj) 16:24, 5 nov 2015 (CET)
Ah varda par mì podemo fare anca pa n'ano intiero :) no go problemi. --Vajotwo (posta) 19:21, 5 nov 2015 (CET)

'Sa dixìo? Che sia ora de tornar al logo normal?--GatoSelvadego (msj) 17:55, 26 feb 2016 (CET)

Gò pena cargà da novo el vecio logo so queƚo de i diexe ani. Se dixì verxo n'altro ticket so phabricator pà tornare al vecio logo. Dixime --Vajotwo (posta) 16:08, 8 avr 2016 (CEST)
Beh, se xe necesario fa pure.--GatoSelvadego (msj) 16:31, 8 avr 2016 (CEST)
T132185 --Vajotwo (posta) 18:00, 8 avr 2016 (CEST)

Estension FlaggedRevs: cossa femo?[canbia el còdexe]

Xè da on fià de tenpo che me domando cossa fare co l'estension FlaggedRevs visto che semo na picoƚa Wikipedia e anca che se gà dimostrà esare pì na perdita de tenpo che altro ... visto che i vandaƚi i fermemo istesso. Mì diria o de canbiare on fià de inpostasion in modo da renderla pì automatega e svelta opure de cavarla diretamente da ƚa nostra Wikipedia. Speto vostri pareri in modo da farme na idea pì precisa ... Intanto ve ringrasio. --Vajotwo (posta) 21:47, 15 nov 2015 (CET)

Perdita de tenpo? Parché? Mi me cato ben co sta estension, ma so disponibiƚe a rajonar so ƚe inpostasion che ghemo meso. A deso i canbi fati i se vede suito (i ƚi vede tuti, anca i IP anonimi), e ƚa verifica nostra ƚa xe soƚo che un proforma (utiƚe però, parché almanco ghe demo na ociada, se no tante pàgine no le vardarisimo gnanca). Me vardarò ƚe posibiƚi inpostasion par vedare se ghe xe un modo de farla pì funsionaƚe.--GatoSelvadego (msj) 16:20, 19 nov 2015 (CET)
https://www.mediawiki.org/wiki/Extension:FlaggedRevs#Configuration A sto indiriso ghe xè tute ƚe inpostasion che se pol canbiare. E xè tante ciò! Vardarò anca mì come variarle, spero soƚo de no metarghe tropo tenpo a farle tute ;) --Vajotwo (posta) 17:29, 19 nov 2015 (CET)

Harassment consultation[canbia el còdexe]

Aiutaci a tradurre nella tua lingua

The Community Advocacy team the Wikimedia Foundation has opened a consultation on the topic of harassment on Meta. The consultation period is intended to run for one month from today, November 16, and end on December 17. Please share your thoughts there on harassment-related issues facing our communities and potential solutions. (Note: this consultation is not intended to evaluate specific cases of harassment, but rather to discuss the problem of harassment itself.)

Regards, Community Advocacy, Wikimedia Foundation

Introdusion del novo sistema de discussion Flow anca so vec.wikipedia[canbia el còdexe]

Volendo podarissimo introdure anca da nialtri so vec.wikipedia sto novo sistema pa ƚe pagine de discussion deto Flow. Atualmente xè in fase de test, ma se podaria comunque metarse in lista pà provarlo a l'indiriso https://www.mediawiki.org/wiki/Flow/Request_Flow_on_a_page. Speto vostri pareri sol tema. Ve ringrasio --Vajotwo (posta) 17:44, 19 nov 2015 (CET)

Bah, semo talmente in pochi che no so se sia el caxo de metarse a testar sto sistema... ƚasemo che i ƚo teste i altri che i xe in tanti. Cuesta almanco la xe la me opinion.--GatoSelvadego (msj) 11:24, 21 nov 2015 (CET)

Progeti paralleli.[canbia el còdexe]

Ciao fioi, vedo che no esiste granché de progeti paraleli in veneto. Eco, mi ghevo fato un pensierin par wikibooks dal momento che go un par de idee par qualche documento da tradurre, ma visto a risonansa che ga de sti ultimi tempi a question dea lengua veneta, anca un wikidissionario no saria mal. Cossa ghin pensé vojaltri?El preçedente comènto nó firmà el xè stà inserio da Gatopadoan (discussion contributi), in data 22:59, 20 nov 2015‎.

Ghemo Wikisource e anca el Wikisionario, e credo che baste. No sarisimo in grado de gestir altri progeti (semo cuatro gati, xe propio el caxo de dirlo).--GatoSelvadego (msj) 11:21, 21 nov 2015 (CET)

Your input requested on the proposed #FreeBassel banner campaign[canbia el còdexe]

This is a message regarding the proposed 2015 Free Bassel banner. Translations are available.

Hi everyone,

This is to inform all Wikimedia contributors that a straw poll seeking your involvement has just been started on Meta-Wiki.

As some of your might be aware, a small group of Wikimedia volunteers have proposed a banner campaign informing Wikipedia readers about the urgent situation of our fellow Wikipedian, open source software developer and Creative Commons activist, Bassel Khartabil. An exemplary banner and an explanatory page have now been prepared, and translated into about half a dozen languages by volunteer translators.

We are seeking your involvement to decide if the global Wikimedia community approves starting a banner campaign asking Wikipedia readers to call on the Syrian government to release Bassel from prison. We understand that a campaign like this would be unprecedented in Wikipedia's history, which is why we're seeking the widest possible consensus among the community.

Given Bassel's urgent situation and the resulting tight schedule, we ask everyone to get involved with the poll and the discussion to the widest possible extent, and to promote it among your communities as soon as possible.

(Apologies for writing in English; please kindly translate this message into your own language.)

Thank you for your participation!

Posted by the MediaWiki message delivery 21:47, 25 November 2015 (UTC) • TranslateGet help

Community Wishlist Survey[canbia el còdexe]

MediaWiki message delivery (msj) 15:38, 1 dis 2015 (CET)

Get involved in Wikipedia 15![canbia el còdexe]

This is a message from the Wikimedia Foundation. Translations are available.

International-Space-Station wordmark blue.svg

As many of you know, January 15 is Wikipedia’s 15th Birthday!

People around the world are getting involved in the celebration and have started adding their events on Meta Page. While we are celebrating Wikipedia's birthday, we hope that all projects and affiliates will be able to utilize this celebration to raise awareness of our community's efforts.

Haven’t started planning? Don’t worry, there’s lots of ways to get involved. Here are some ideas:

Everything is linked on the Wikipedia 15 Meta page. You’ll find a set of ten data visualization works that you can show at your events, and a list of all the Wikipedia 15 logos that community members have already designed.

If you have any questions, please contact Zachary McCune or Joe Sutherland.

Thanks and Happy nearly Wikipedia 15!
-The Wikimedia Foundation Communications team

Posted by the MediaWiki message delivery, 21:58, 18 dis 2015 (CET) • Aiutaci a tradurre nella tua linguaAjuto

VisualEditor News #6—2015[canbia el còdexe]

Elitre (WMF), 01:06, 25 dis 2015 (CET)

Toponomàstega vèneta[canbia el còdexe]

Ciao a tuti, e scuxeme se no scrivo propio ben. Go trovà un po' de fonti so ła toponomàstega dei paexi venetòfoni (in Vèneto, in Trentin, tel gorizian e tel triestin)... pensavo de tacar a scriver de łe pàgine, e meterghe zo la fonte. Seu d'acordo? --Eldomm (msj) 14:26, 30 dis 2015 (CET)

Fa pure, par mì no ghe xè problemi. --Vajotwo (posta) 16:51, 30 dis 2015 (CET)
Gnanca par mi (ghe mancarìa altro). PS: magari xontaghe {{tmp|Divixion aministrativa}} cusita el ne segnaƚa che manca el infobox e ghe ƚo xontemo ;). ps: Bone feste a ti e anca ai nostri coleghi de lmo.wiki. E grasie pa' pasar de cuà ogni tanto a darne na man.--GatoSelvadego (msj) 18:40, 31 dis 2015 (CET)

Wikipedia 15[canbia el còdexe]

El cuindaxe de genaro Wikipedia la fa cuindaxe ani. In volta pa'l mondo ghe sarà racuante inisiative par festejare. Una de le inisiative organixae da Wikimedia Italia la sarà a Venèsia. E se faxesimo un salto anca noaltri? Sarìa ocaxion anca par festegiar (in diferita) i nostri diexe ani...--GatoSelvadego (msj) 11:22, 4 zen 2016 (CET)

Grasie par la segnalasion. Ciao --Davy1509 (msj) 14:08, 4 zen 2016 (CET)
Grasie anca da mi; sendo in maƚatia no ghe ƚa vantarò miga (pecà parché jera ƚa volta bona par cognoser de persona un pochi de utenti). --Ciaurlec (msj) 15:31, 8 zen 2016 (CET)
@Ciaurlec: da na parte te faso i aguri de rimetarte in presa, da chealtra te digo "fin che te ghe tenpo daghe drento co i laori so ƚa wiki" :). PS: Mi penso de ndar se no piove. In ogni caxo vansé un spriseto.--GatoSelvadego (msj) 15:40, 9 zen 2016 (CET)

Wikimania 2016 Scholarships - Deadline soon![canbia el còdexe]

Aiutaci a tradurre nella tua lingua

A reminder - applications for scholarships for Wikimania 2016 in Esino Lario, Italy, are closing soon! Please get your applications in by January 9th. To apply, visit the page below:

Patrick Earley (WMF) via MediaWiki message delivery (msj) 02:49, 5 zen 2016 (CET)

2016 WMF Strategy consultation[canbia el còdexe]

Aiutaci a tradurre nella tua lingua

Hello, all.

The Wikimedia Foundation (WMF) has launched a consultation to help create and prioritize WMF strategy beginning July 2016 and for the 12 to 24 months thereafter. This consultation will be open, on Meta, from 18 January to 26 February, after which the Foundation will also use these ideas to help inform its Annual Plan. (More on our timeline can be found on that Meta page.)

Your input is welcome (and greatly desired) at the Meta discussion, 2016 Strategy/Community consultation.

Apologies for English, where this is posted on a non-English project. We thought it was more important to get the consultation translated as much as possible, and good headway has been made there in some languages. There is still much to do, however! We created m:2016 Strategy/Translations to try to help coordinate what needs translation and what progress is being made. :)

If you have questions, please reach out to me on my talk page or on the strategy consultation's talk page or by email to mdennis@wikimedia.org.

I hope you'll join us! Maggie Dennis via MediaWiki message delivery (msj) 20:06, 18 zen 2016 (CET)

VisualEditor News #1—2016[canbia el còdexe]

Elitre (WMF), 21:21, 26 feb 2016 (CET)

Wikimania 2016: call for posters, discussions and trainings[canbia el còdexe]

Hi people,
the calls for posters, discussions and trainings for Wikimania 2016 are officially opened, you can find all the relevant links on the conference wiki:

https://wikimania2016.wikimedia.org/wiki/Submissions

The calls will be closed on March 20.

Posters will be reviewed just to make sure that there aren't things which are too much out of scope. Since we have a whole village we will surely find places to attach them, even if we they will be a lot!

Discussions will be managed by a guiding committee who will work on the wiki to meld all the proposals and suggestions.

Trainings will be reviewed by the programme committee. Please note that we request that each training has at least 3-5 interested attendees in order to be put in the programme.

By the beginning of April we will have a first list of all the accepted proposals.

If you have questions we suggest you to ask them on the discussion pages on wiki, so that everyone will be able to see them (and their answers, of course).

We are looking forward to read your ideas! --Yiyi (msj) 17:14, 29 feb 2016 (CET)

Completion suggestor[canbia el còdexe]

- User:CKoerner (WMF) (talk) 23:09, 7 mar 2016 (CET)

Tabella su meta[canbia el còdexe]

Ciao a tuti, e scuxeme se no scrivo in łéngua vèneta. Per favore dovreste finire di catalogare integrare e controllare questa tabella meta:Capitalization_of_Wiktionary_pages. è importante e veloce e riguarda la vostra lingua in tutti i wikizionari. Con l'occasione ricordo che magari aggiungere qualche traduzione ai wikizionari può essere un occasione per attrarre nuovi contributori. Per favore quando lo fate avvisate. Anche qua grazie. Magna e bevi che eà vita se un lampo --Pierpao (msj) 09:40, 14 mar 2016 (CET)

Grazie per l'avviso, dovrei aver sistemato.--GatoSelvadego (msj) 15:28, 8 avr 2016 (CEST)

Open Call for Individual Engagement Grants[canbia el còdexe]

IEG barnstar 2.png

Aiutaci a tradurre nella tua lingua:

Greetings! The Individual Engagement Grants (IEG) program is accepting proposals until April 12th to fund new tools, research, outreach efforts, and other experiments that enhance the work of Wikimedia volunteers. Whether you need a small or large amount of funds (up to $30,000 USD), IEGs can support you and your team’s project development time in addition to project expenses such as materials, travel, and rental space.

With thanks, I JethroBT (WMF) 17:47, 31 mar 2016 (CEST)

Traduzioni[canbia el còdexe]

Ciao a tutti, e scusate se parlo in italiano. Su Meta stiamo parlando di un progetto per arricchire le wikipedie regionali italiane, traducendo da una Wikipedia una voce a settimana sulle tradizioni regionali. Se volete venire a chiacchierare sul progetto, siete i benvenuti! --Sciking (msj) 13:37, 6 avr 2016 (CEST)

Grazie per l'avviso, son passato per lasciare il mio parere.--GatoSelvadego (msj) 15:12, 8 avr 2016 (CEST)

Borse Alessio Guidetti per Wikimania 2016[canbia el còdexe]

Ciao.

Quest'anno Wikimania, il raduno-conferenza annuale delle comunità dei Wikimediani, si svolgerà a Esino Lario mel periodo 22-28 giugno. Potete consultare il sito ufficiale dell'evento per maggiori informazioni.

Anche quest'anno Wikimedia Italia ha deciso di rendere disponibili alcune borse di partecipazione, intitolate a Alessio Guidetti. Potete consultare il relativo bando di partecipazione a questo link.

Grazie per l'attenzione.

scusate l'avevo messa su vec.wikiquote ma mi ero dimenticato di metterla qui!--Alexmar983 (msj) 04:59, 11 avr 2016 (CEST)

Se vec.wiktionary (e vec.wikisource) semmai ;)--GatoSelvadego (msj) 11:31, 16 avr 2016 (CEST)
Cambia poco GatoSelvadego adesso vi spammo tutti a uno a uno!--Alexmar983 (msj) 16:28, 23 avr 2016 (CEST)

Server switch 2016[canbia el còdexe]

The Wikimedia Foundation will be testing its newest data center in Dallas. This will make sure Wikipedia and the other Wikimedia wikis can stay online even after a disaster. To make sure everything is working, the Wikimedia Technology department needs to conduct a planned test. This test will show whether they can reliably switch from one data center to the other. It requires many teams to prepare for the test and to be available to fix any unexpected problems.

They will switch all traffic to the new data center on Tuesday, 19 April.
On Thursday, 21 April, they will switch back to the primary data center.

Unfortunately, because of some limitations in MediaWiki, all editing must stop during those two switches. We apologize for this disruption, and we are working to minimize it in the future.

You will be able to read, but not edit, all wikis for a short period of time.

  • You will not be able to edit for approximately 15 to 30 minutes on Tuesday, 19 April and Thursday, 21 April, starting at 14:00 UTC (15:00 BST, 16:00 CEST, 10:00 EDT, 07:00 PDT).

If you try to edit or save during these times, you will see an error message. We hope that no edits will be lost during these minutes, but we can't guarantee it. If you see the error message, then please wait until everything is back to normal. Then you should be able to save your edit. But, we recommend that you make a copy of your changes first, just in case.

Other effects:

  • Background jobs will be slower and some may be dropped.

Red links might not be updated as quickly as normal. If you create an article that is already linked somewhere else, the link will stay red longer than usual. Some long-running scripts will have to be stopped.

  • There will be a code freeze for the week of 18 April.

No non-essential code deployments will take place.

This test was originally planned to take place on March 22. April 19th and 21st are the new dates. You can read the schedule at wikitech.wikimedia.org. They will post any changes on that schedule. There will be more notifications about this. Please share this information with your community. /User:Whatamidoing (WMF) (talk) 23:08, 17 avr 2016 (CEST)

Interazione con WMI[canbia el còdexe]

Segnalo questa discussione. Intervenite numerosi!--Alexmar983 (msj) 07:07, 19 avr 2016 (CEST)

Wikipedia to the Moon[canbia el còdexe]

Hello! Sorry that this is in English only, but we are using village pump messaging in order to reach as many language communities as possible. Wrong page? Please fix it here.

This is an invitation to all Wikipedians: Wikimedia Deutschland has been given data space to include Wikipedia content in an upcoming mission to the Moon. (No joke!) We have launched a community discussion about how to do that, because we feel that this is for the global community of editors. Please, join the discussion on Meta-Wiki (and translate this invitation to your language community)! Best, Moon team at Wikimedia Deutschland 17:35, 21 avr 2016 (CEST)

Prossimi raduni[canbia el còdexe]

Vi segnalo:

Non vi lamentate se se ne parla in primis su itwikipedia, anche altre piattaforme it-N sono informate poco, non è solo scarsa attenzione alle lingue minori... è che itWikipedia assorbe il 70-80% dl traffico di wikiutenze residenti in Italia e zone limitrofe, e certo non si può fare duplicati su duplicati.--Alexmar983 (msj) 10:10, 25 avr 2016 (CEST)

In questo caso non mi pare ci siano motivi per lamentarsi, i raduni è giusto che abbiano una pagina presso la wiki che li organizza. Se poi si avvisano le altre comunità, meglio. Grazie per l'avviso.--GatoSelvadego (msj) 16:01, 26 avr 2016 (CEST)

ArticlePlaceholder[canbia el còdexe]

Segnalo m:Talk:Cooperation_of_Wikimedia's_Italian_regional_projects#Arriva_ArticlePlaceholder. Ho visto che se ne è parlato su wikipedia in lombardo ma non qui mi pare.--Alexmar983 (msj) 08:03, 12 maj 2016 (CEST)

Elenco de voxe nostrane inportanti[canbia el còdexe]

So la creasion de un elenco de voxe inportanti rivardanti i teritori venetofoni, cusì da sistemarle par ben (e magari portarle in vetrina) e propor su Meta un concorso a chealtre wiki "regionaƚi".

UtR arrow.svg Ła discussion ła prosegue in Discussion Wikipedia:Voxe nostrane che tute le wiki dovaria ver. Segnałasion de GatoSelvadego


Raduno al Monte Bondone[canbia el còdexe]

Non ho competenze per verificare se siamo nella zona dl Tentino dove si parla più veneto o lombardo, comunque vi segnalo questo raduno it:Wikipedia:Raduni/Editathon al Giardino Botanico Alpino Viote--Alexmar983 (msj) 15:16, 26 maj 2016 (CEST)

Grazie x la segnalazione. Ciao --Davy1509 (msj) 13:25, 27 maj 2016 (CEST)
Beh, dovrebbe essere in quella parte del Trentino che non era linguisticamente influenzata ne dal veneto ne dal lombardo (anche se più vicina al lombardo che al veneto), ma che recentemente si sta via via "venetizzando". Ad ogni modo non importa, la cosa che conta è segnalare l'evento (che anche se non è in area venetofona, se uno ha la possibilità, farci un salto fa sempre bene).--GatoSelvadego (msj) 22:01, 27 maj 2016 (CEST)

Editathon lingue regionali-italiano[canbia el còdexe]

Segnalo m:Talk:Cooperation_of_Wikimedia's_Italian_regional_projects#editathon_lingue_regionali-italiano.

A proposito, forse conviene in queste pagine di bar mettere un link a quella pagina di meta per dibattere di temi generali sulle wiki "minori" "italiane", vedo che c'è abbastanza movimento in questi mesi. meglio non dissipare le energie.--Alexmar983 (msj) 14:02, 27 maj 2016 (CEST)

Strategia WMI - Incontro 11 giugno a Milano[canbia el còdexe]

Segnalo questa discussione su meta, in cui è linkata la pagina del raduno su itwiki.--Alexmar983 (msj) 08:55, 3 giu 2016 (CEST)

Raduno 14 giugno a Padova[canbia el còdexe]

Segnalo it:Wikipedia:Raduni/MUSME wikiaperitivo 14 giugno 2016.--Alexmar983 (msj) 10:22, 8 giu 2016 (CEST)

Grazie per la segnalazione, ad OSMit Marcok m'aveva detto che stava preparando un evento di questo tipo, ma non era ancora fissata la data. Dovrei riuscire a fare un salto.--GatoSelvadego (msj) 15:21, 8 giu 2016 (CEST)

JavaScript[canbia el còdexe]

Hi. I can see that this project has old JavaScript that needs to be updated. I would happily make the required updates myself, but I would have to – at least temporarily – become an admin here to do that (because the relevant pages are in the MediaWiki namespace). I have already made these updates on a number of other projects, so it would be very easy for me to do this. If no one does anything, some JavaScript-related tools will break later this year. If you want me to make these updates, you can grant me admin rights and I will make the updates as soon as I can. Nirmos (msj) 23:45, 8 giu 2016 (CEST)

Wikipedia to the Moon: voting has begun[canbia el còdexe]

Hello, after six weeks of community discussion about Wikipedia to the Moon, there are now 10 different proposals for content for the mission. Starting today, you can vote for them on Meta-Wiki, and decide what we will work on: a Wikipedia canon, different lists, the Moon in 300 languages, an astronomy editathon, featured articles, articles about technology, endangered things, or DNA-related topics. You can even vote against community involvement. Voting is open until 24 June. Sorry that this message is again in English only, but we are using village pumps to reach as many communities as possible, so that everyone knows they can vote. Best, Moon team at Wikimedia Deutschland 17:31, 10 giu 2016 (CEST)

Compact Links coming soon to this wiki[canbia el còdexe]

Aiutaci a tradurre nella tua lingua

Screenshot of Compact Language Links interlanguage list

Hello, I wanted to give a heads up about an upcoming feature for this wiki which you may seen already in the Tech News. Compact Language Links has been available as a beta-feature on all Wikimedia wikis since 2014. With compact language links enabled, users are shown a much shorter list of languages on the interlanguage link section of an article (see image). This will be enabled as a feature in the soon for all users, which can be turned on or off using a preference setting. We look forward to your feedback and please do let us know if you have any questions. Details about Compact Language Links can be read in the project documentation.

Due to the large scale enablement of this feature, we have had to use MassMessage for this announcement and as a result it is only written in English. We will really appreciate if this message can be translated for other users of this wiki. The main announcement can also be translated on this page. Thank you. On behalf of the Wikimedia Language team: Runa Bhattacharjee (WMF) (talk)-15:06, 29 giu 2016 (CEST)

Compact Language Links enabled in this wiki today[canbia el còdexe]

Aiutaci a tradurre nella tua lingua

Screenshot of Compact Language Links interlanguage list

Compact Language Links has been available as a beta-feature on all Wikimedia wikis since 2014. With compact language links enabled, users are shown a much shorter list of languages on the interlanguage link section of an article (see image). Based on several factors, this shorter list of languages is expected to be more relevant for them and valuable for finding similar content in a language known to them. More information about compact language links can be found in the documentation.

From today onwards, compact language links has been enabled as the default listing of interlanguage links on this wiki. However, using the button at the bottom, you will be able to see a longer list of all the languages the article has been written in. The setting for this compact list can be changed by using the checkbox under User Preferences -> Appearance -> Languages

The compact language links feature has been tested extensively by the Wikimedia Language team, which developed it. However, in case there are any problems or other feedback please let us know on the project talk page. It is to be noted that on some wikis the presence of an existing older gadget that was used for a similar purpose may cause an interference for compact language list. We would like to bring this to the attention of the admins of this wiki. Full details are on this phabricator ticket (in English).

Due to the large scale enablement of this feature, we have had to use MassMessage for this announcement and as a result it is only written in English. We will really appreciate if this message can be translated for other users of this wiki. Thank you. On behalf of the Wikimedia Language team: Runa Bhattacharjee (WMF) (talk)-05:05, 1 luj 2016 (CEST)

Wikipedia to the Moon: invitation to edit[canbia el còdexe]

Three weeks ago, you were invited to vote on how to take Wikipedia articles to the Moon. Community voting is over and the winning idea is to send all ‘’featured articles and lists’’ to the Moon. This decision means that, starting today, Wikipedians from all language communities are warmly invited to intensively work on their best articles and lists, and submit them to Wikipedia to the Moon. The central site to coordinate between communities will be Meta-Wiki. You will find an overview and more information there. Hopefully, we will be able to represent as many languages as possible, to show Wikipedia’s diversity. Please feel kindly invited to edit on behalf of your community and tell us about your work on featured content!

Best, Moon team at Wikimedia Deutschland 16:10, 1 luj 2016 (CEST)

Editing News #2—2016[canbia el còdexe]

m:User:Elitre (WMF), 19:20, 3 luj 2016 (CEST)

Open call for Project Grants[canbia el còdexe]

IEG barnstar 2.png

Aiutaci a tradurre nella tua lingua:

Greetings! The Project Grants program is accepting proposals from July 1st to August 2nd to fund new tools, research, offline outreach (including editathon series, workshops, etc), online organizing (including contests), and other experiments that enhance the work of Wikimedia volunteers.
Whether you need a small or large amount of funds, Project Grants can support you and your team’s project development time in addition to project expenses such as materials, travel, and rental space.
Also accepting candidates to join the Project Grants Committee through July 15.
With thanks, I JethroBT (WMF) 17:25, 5 luj 2016 (CEST)

IMPORTANTE: rassegna dell'attività di amministrazione[canbia el còdexe]

Ciao. Una politica che riguarda la rimozione dei "diritti avanzati" (amministratore, burocrate, ecc) è stata adottata come parte sommaria della comunità nell'anno 2013: in accordo a questa politica, gli Stewards stanno rivedendo le attività degli amministratori su tutte le wiki della Fondazione di Wikimedia con nessun criterio politico che potrebbe riguardare l'inattività delle utenze. Di tale principio, ne risulta che al meglio delle nostre conoscenze, le utenze sulle wiki non avrebbero un processo formale per la rimozione di questi "diritti avanzati" che per l'appunto riguarderebbe tutti gli account inattivi. E in una propria conclusione ciò andrà a significare che gli steward in accordo alla rassegna dell'attività amministrativa si prenderanno cura di questo processo.

Abbiamo stabilito che i seguenti utenti soddisfano i criteri di inattività (senza modifiche e senza azioni di registro per più di 2 anni):

  1. Nick1915 (burocrate, amministratore)

Questi utenti ben presto riceveranno una notifica: ad essi si chiederà di avviare alla comunità una discussione se vogliono mantenere alcuni o tutti i loro diritti. Quindi, se gli utenti non rispondono alla discussione richiesta, i loro diritti che precedentemente hanno mantenuto sino a quel momento saranno rimossi dagli amministratori.

Tuttavia, se dalla comunità si vorrebbe creare il proprio processo di rassegna di attività che sostituisce quello globale, si potrebbe prendere un'altra decisione di quei diritti dei detentori che sono inattivi dove codesti utenti hanno già una politica, ma la stessa fu superata e non è più valida. Pe cui, si è pregati di avvisare gli Stewards (stewards on Meta-Wiki), laddove gli steward senza determinato avviso non potranno sapere se procedere o astenersi al riesame dei diritti wiki di questi utenti. Grazie. Rschen7754 08:51, 15 luj 2016 (CEST)

non ho chiaro cosa voglia dire con nessun criterio politico, ma il concetto di fondo è anche condivisibile. Verifico che Nick1915 lo legga prima della notifica...--Alexmar983 (msj) 17:56, 16 luj 2016 (CEST)
rettifico: che lo scrivono a fare ben presto riceveranno se tanto la inviano subito :D--Alexmar983 (msj) 17:59, 16 luj 2016 (CEST)
Una volta notificato a Nick1915 non vedo problemi di alcun tipo nella sua rimozione. Per me potete procedere. --Vajotwo (posta) 12:09, 17 luj 2016 (CEST)
Serto che ła xe na sensasion asé stranba vedar el fondator sensa flag...--GatoSelvadego (msj) 18:09, 11 oto 2016 (CEST)

Bot[canbia el còdexe]

Quanto dico lo scrivo a voi invece che a tutte le altre "wiki locali" su meta perché siete una delle wiki locale più "robusta", in quanto 1) attiva 2) un minimo consistente numericamente 3) con molti utenti attivi su altri progetti 4) con dietro una tradizione linguistica molto solida.

Non so se sapete, ma su itwikipedia per la prima volta dopo anni è stata fatta un'infornata di voci via bot. Si tratta di crateri, qualche migliaio, ma sono stati botolati via wikidata (non come un tempo da una fonte esterna).

Ora, siamo tutti d'accordo che l'inserimento di voci via bot a volte produce mostri come le migliaia e migliaia di voci di ragni (s)caricati sulle lingue delle filippine, ma è un dato di fatto che non c'è nulla di male nell'automatizzare un lavoro se quel lavoro è sensato.

Sono passati i tempi in cui bastava ripeter "qualità non quantità" per essere "profondi" ma senza troppo sforzo. Il momento adesso è valutare se il bot conviene o no, obiettivamente. Su una base di 10000 voci inserirne un altro migliaio se sono ragionevolmente destinate a essere create è ancora fattibile e poco "traumatico", dipende dal contesto e dallo stato di salute della piattaforma. Per esempio alcuni elementi geografici del Veneto e di zone limitrofe, come le frazioni (o i corsi d'acqua, o i monti).

Sopratutto in questo senso il botolamento non è affatto forma di pigriza, ma di stimolo. La possibilità di vedere amplificato uno sforzo comunque manuale. A naso credo (ma si può verificare con calma e in dettaglio) che quello che andrebbe fatto è farsi dare un elenco di soggetti geografici da wikidata che non hanno ancora la descrizione in "venetian" ma appartengono al Veneto (o al Trentino, alla provincia di Pordenone o di Brescia...), e scorrerli tutti inserendo la toponomastica originale, cosa che già da se è un utile lavoro. Normalmente per tenere traccia su wiki di questa informazione prima di wikidata l'unico modo su wiki era creare le voci immediatamente o affastellare i toponimi in una sandbox.

Adesso invece si possono riportare su wikidata, e finito lo sforzo massimizzarlo chiedendo a un bot di creare una voce per ogni item che ha un titolo in Veneto ma non c'è ancora su vec.wiki. Prendiamo le frazioni: basta uno schema "X (en talian...) el xe una frazione del comun d Y, de .... abitanti 'nte ła provincia de ....". C'è poi comunque prima o poi da sincronizzare a wikidata il template Divixion aministrativa quindi perché non approfittarne?

Ribadisco: il lavoro vero prima del bot c'è, e non è poco. Però verrebbe moltiplicato di un discreto fattore.

Insomma, sapevatelo (cit.)--Alexmar983 (msj) 18:33, 16 luj 2016 (CEST)

Anzitutto ciao e grazie per averci informato di questa nuova opzione in grado di automatizzarci molto del lavoro ancora da fare. Per me non ci sono problemi ad utilizzare un bot per la creazione di 1000 nuove voci geografiche sul Veneto, basta solo che ci indichi quali sono i passaggi da seguire nel dettaglio, cosicché possiamo eseguirli senza sbagliare ... o delle linee guida tanto per avere un'idea. In effetti Wikipedia negli ultimi anni si è molto evoluta e non ha senso precluderci questa nuova possibilità senza nemmeno sperimentarla all'interno delle wiki locali come la nostra. Facci sapere. Grazie ciao --Vajotwo (posta) 12:07, 17 luj 2016 (CEST)
Appena arriva un altro parere favorevole scavo un po' nei dettagli. Bisognerà contattare qualche smanettone da itwiki ma abituati come sono a gestire migliaia e migliaia di template non credo che aggiornare il template Divixion aministrativa (partirei da quel passaggio) sia un lavoro tremendo.--Alexmar983 (msj) 12:32, 17 luj 2016 (CEST)
Ciao! Anche a me sembra una buona idea. Avrei solo due cose da chiedere:
1) Titoli delle voci: In che forma vengono messi? Ovviamente, bisognerebbe metterli in veneto (al limite, però, si può metterli in italiano e poi spostarli, ma bisogna anche decidere in quale variante veneta metterli)
2) Interwiki: vengono aggiunti automaticamente già dal bot? In caso contrario, diventerebbe un lavoraccio doverli aggiungere manualmente in tutte le voci create dal bot (tra l'altro, vi sono molte voci su frazioni venete su sh.wiki e sr.wiki che bisognerebbe ricordarsi di aggiungere).
Ciao --Davy1509 (msj) 19:43, 19 luj 2016 (CEST)
Sulla prima domanda, basta aggiungere la label in veneto su wikidata credo. Il bot prenderebbe quella come titolo. Sulla seconda, il bot su wikidata si occupa anche degli interwiki se istruito a farlo. La storia delle frazioni su wiki in serbo è nota, vale per tutta Italia. Mano mano che creiamo le frazioni su itwiki si stanno collegando e finora non hanno dato problemi. Intendo che non so che archivio hanno usato per crearle ma si sono rivelate corrette, che io sappia. Per andar sul sicuro comunque possiamo limitarci a frazioni presenti solo su itwiki a questo giro. Meritano comunque un titolo in veneto. Semmai il problema non è tanto il titolo, è che su itwiki si mette il titolo in lingua locale nell'incipit fra parentesi, su vec.wiki invece non si mette il titolo italiano fra parentesi (almeno dove ho letto), però secondo me si dovrebbe e nelle voci create da bot inserire questa precisazione nel testo (prendendolo dalla label in italiano) costa nulla. Anzi aggiunge quella mezza riga di testo in più che fa meno tristezza.--Alexmar983 (msj) 05:37, 20 luj 2016 (CEST)
O.K., grazie mille x la risposta. Ciao --Davy1509 (msj) 10:51, 20 luj 2016 (CEST)

L'aggiunta di voci via bot non m'è mai andata a genio, ma c'è da dire che ora che c'è wikidata è diverso. Per me si può anche provare, anche se a volte mi viene da dire che più che aggiungere voci da un paio di righe sarebbe da fare una bella pulizia e eliminarne qualche centinaio...--GatoSelvadego (msj) 18:21, 11 oto 2016 (CEST)

Label vec Wikidata[canbia el còdexe]

Iniziamo come lavoro preparatorio a controllar meglio gli item (elementi) wikidata senza label (nome) in veneto. Mi sono fatto aiutare da Utente:incola con alcune querry. Ovviamente voglio imparare anche io qualcosa che non so quindi perdonatemi se "navigo a vista" ok?

Dunque ecco un esempio di elenco. Suggerisco di mettere nella prima riga " wdt:P131 wd:Q47262" l'item relativo a un comune, quella è la dimensione. Nel caso di Schio, d:Q47262 ho 33 risultati e nessuno riporta nella colonna "item label" un nome in Veneto. Vanno prima o poi aggiunti, sia che la voce ci sia o no su vec.wiki.

Se provo con un altro comune, Padova, ho che l'item wikidata è d:Q617, si ottiene questo elenco. Qui si hanno 119 item e alcuni in itemLabel hanno il nome in veneto come ad esempio Piasa del Domo (Padoa), ma molti no.

Sapete tutti come inserire un label in vec su wikidata? Non so come si chiamano in veneto, non vi posso far un esempio pratico ma comunque basta cliccar sull'edit in alto a destra vicino alla matitina. Si apre la tabella delle label delle descrizioni nelle lingue principali e poi si clicca su "More languages" in basso. Potete anche mettere una descrizione in "venetian".

Soprattutto mi faceva notare Incola finora il nome/label in veneto lo ha inserito un bot dal titolo di voci su vecwiki, quindi quasi tutti gli elementi senza label in realtà non sono proprio su vecwiki. Ecco il "label" che inserite sarà quello che il bot poi potrà prendere in automatico per la creazione della voce. State quindi salvando in anticipo il titolo della voce che il bot creerà.

Tutto chiaro?

Abbastanza chiaro, ma fammi capire meglio una cosa: noi esattamente dovremmo creare le etichette in veneto di cosa su Wikidata? Di tutti i comuni italiani o di tutte le pagine collegate ad ogni singolo comune? Come ci hai mostrato sulle query da te usate? ... Il lavoro non ti nego sia tantissimo, quindi molto probabilmente richiederà pure molto tempo vista la carenza di personale, comunque un tentativo lo possiamo fare. Attendo tue notizie. Grazie --Vajotwo (posta) 09:53, 25 luj 2016 (CEST)
Io direi di creare etichette per le frazioni venete (o località friulane, trentine e lombarde), come priorità. Poi se uno ha tempo su vari item almeno della sua zona. Non mancherò di sviluppare elenchi migliori, più specifici (sto imparando... ma almeno impariamo insieme). Nel frattempo appunto la priorità è iniziare a "venetizzare" wikidata.--Alexmar983 (msj) 09:57, 25 luj 2016 (CEST)
Sopratutto, ce l'avete una buona fonte per la toponomastica? Tradurre "chiesa di..." non ha bisogno di una fonte per buon senso in molti casi, ma le località sì. Non c'è modo di inserire una fonte per le label direttamente in wikidata che io sappia ma potete metterla nell'oggetto. Poi la mettiamo anche come fonte delle voci una volta botolate, ma appunto il lavoro su wikidata deve essere corretto. --Alexmar983 (msj) 10:08, 25 luj 2016 (CEST)
Questo lavoro sulle label direi che è importante a prescindere dal fatto che si faccia o meno poi il lavoro con il bot. Il problema però è appunto la fonte per la toponomastica...--GatoSelvadego (msj) 18:21, 11 oto 2016 (CEST)

Wikiconference IT[canbia el còdexe]

Segnalo meta: Grants:Project/Jaqen/WikiConference IT. Vista la fatica fatta con le lingue regionali in WMI, fate sentire la vostra voce. Almeno voi che siete vicini a Trento.--Alexmar983 (msj) 05:30, 20 luj 2016 (CEST)

WikiCon IT[canbia el còdexe]

Salve a tutti! Con Jaqen e CristianNX ci è ci è venuta la pazza idea di organizzare una WikiConference italiana, su modello delle esperienze di altri paesi (ad es. quella tedesca). AlessioMela e altri si sono prontamente detti disponibili a dare una mano. Si tratterebbe, in breve, di una tre giorni (da venerdì alla domenica) di incontri fra utenti di Wikipedia e degli altri progetti Wikimedia. L'idea è di farla a Trento in primavera 2017. Abbiamo creato la pagina su Meta per chiedere finanziamenti a Wikimedia Foundation (l'idea è anche quella di coprire ai partecipanti vitto e alloggio, e a quanti possibile anche le spese di viaggio).
Al momento chiaramente è solo una bozza, ma è già possibile dare il proprio endorsement. Inoltre, per aiutarci a organizzare sarebbe importante avere un'idea di quanta gente potrebbe partecipare: se vi va potete farcelo sapere qui, nella talk su meta, via mail a me, ecc. So che senza nemmeno sapere quando sarà è difficile rispondere, ma ci basta anche un "forse parteciperò".
La sezione Partecipants su meta invece non è per chi semplicemente parteciperà, ma per chi dà una mano, e in effetti se avete voglia di dare una mano siete più che i benvenuti. Troveremo sicuramente qualcosa da farvi fare :)
Dite anche se avete idee sul programma (es. qualcosa di cui secondo voi bisognerebbe assolutamente parlare). Potete scriverlo qua, o direttamente a me. Chiaramente più avanti abbiamo intenzione di mettere in piedi un sistema meglio strutturato, ma intanto ci pare utile raccogliere idee.
In caso di qualunque dubbio, suggerimento, ecc. siamo a disposizione! --Yiyi (msj) 09:55, 20 luj 2016 (CEST)

Bell'idea. Sono andato anche su meta ad esplicitare il mio supporto.--GatoSelvadego (msj) 18:31, 11 oto 2016 (CEST)

Save/Publish[canbia el còdexe]

Whatamidoing (WMF) (talk) 20:02, 9 ago 2016 (CEST)

Contributo dei lettori[canbia el còdexe]

Ciao a tutti, probabilmente non l'avete ancora vista: c'è una pagina su mediawiki.org dedicata alla discussione di idee di progetti, nell'ambito dei quali i lettori possano fare dei contributi preziosi per la missione di Wikimedia e utili anche per gli editor. Dateci un'occhiata e aggiungete lì i vostri commenti. Grazie! --Melamrawy (WMF) (talk) 13:54, 9 set 2016 (CEST)

(PS: Se può esservi utile per rispondere, provate a porvi questa semplice domanda: che tipo di compiti potrebbero essere intrapresi da lettori o contributori saltuari, e quali allo stesso tempo sono necessari (e ben accetti!) per gli editor? ----Elitre (WMF) (msj) 13:54, 9 set 2016 (CEST) )

RevisionSlider[canbia el còdexe]

Birgit Müller (WMDE) 17:08, 12 set 2016 (CEST)

Grants to improve your project[canbia el còdexe]

Aiutaci a tradurre nella tua lingua:

Greetings! The Project Grants program is currently accepting proposals for funding. There is just over a week left to submit before the October 11 deadline. If you have ideas for software, offline outreach, research, online community organizing, or other projects that enhance the work of Wikimedia volunteers, start your proposal today! Please encourage others who have great ideas to apply as well. Support is available if you want help turning your idea into a grant request.

I JethroBT (WMF) (talk) 22:11, 30 set 2016 (CEST)

Creative Commons 4.0[canbia el còdexe]

Hello! I'm writing from the Wikimedia Foundation to invite you to give your feedback on a proposed move from CC BY-SA 3.0 to a CC BY-SA 4.0 license across all Wikimedia projects. The consultation will run from October 5 to November 8, and we hope to receive a wide range of viewpoints and opinions. Please, if you are interested, take part in the discussion on Meta-Wiki.

Apologies that this message is only in English. This message can be read and translated in more languages here. Joe Sutherland (talk) 03:34, 6 oto 2016 (CEST)

Editing News #3—2016[canbia el còdexe]

19:49, 15 oto 2016 (CEST)

Gioco da tavolo wikipedia[canbia el còdexe]

Per informazione it:Wikipedia:Bar/Discussioni/Wikipedia: il gioco da tavolo di Almicione. Ovviamente se ne è parlato nei gg scorsi in WMI ma ho approfittato di una pubblicità su quotidiano nazionale (Fatto Quotidiano) del 30 ottobre per risegnalare all'ufficio legale di WMF. Lo scenario peggiore non è che sia illegale ma che qualcuno in WMF abbia autorizzato un conglomerato transnazionale di quelli citati da Moroboshi a usare il marchio wiki così tomo tomo cacchio cacchio in tempo per i regali natalizi. Conosoliamoci che magari il prossimo anno capita con altre lingue.--Alexmar983 (msj) 08:36, 2 nov 2016 (CET)

Plebiscito del Veneto del 1866[canbia el còdexe]

Ciao, volevo segnalarvi che sulla wiki in lingua italiana è ancora aperta la procedura di vaglio della voce Plebiscito del Veneto del 1866. Penso che il contributo degli utenti di vec.wiki sia molto importante per il miglioramento della voce, quindi ringrazio anticipatamente chi avrà voglia di leggerla e soprattutto il tempo di lasciare un proprio suggerimento e/o commento in questa discussione. --Holapaco77 (msj) 19:32, 7 nov 2016 (CET)

Password reset[canbia el còdexe]

I apologise that this message is in English. ⧼Centralnotice-shared-help-translate⧽

We are having a problem with attackers taking over wiki accounts with privileged user rights (for example, admins, bureaucrats, oversighters, checkusers). It appears that this may be because of weak or reused passwords.

Community members are working along with members of multiple teams at the Wikimedia Foundation to address this issue.

In the meantime, we ask that everyone takes a look at the passwords they have chosen for their wiki accounts. If you know that you've chosen a weak password, or if you've chosen a password that you are using somewhere else, please change those passwords.

Select strong passwords – eight or more characters long, and containing letters, numbers, and punctuation. Joe Sutherland (Discussion) / MediaWiki message delivery (msj) 01:00, 14 nov 2016 (CET)

Adding to the above section (Password reset)[canbia el còdexe]

Please accept my apologies - that first line should read "Help with translations!". Joe Sutherland (WMF) (talk) / MediaWiki message delivery (msj) 01:11, 14 nov 2016 (CET)

SOS specie vivente "Sedhole"[canbia el còdexe]

Sani a tuti! No so se ò postà la domanda te 'l posto just, ma a scancelarla no se sta tant... Arée caro se qualcheduni podesse crear na pagina (o almanco farme saer qualcossa) reguardo la specie vivente che descrive. Se trata de na specie (quasi de sigur animal) che la viu inte l'aqua dolzha. La se mostra in forma de fii fini a pressapoch fa an cavel, secondo zherti uni de color bjanch, secondo zherti altri de color negro. No ghe ol par gnessun motiu bere l'aqua che la à entro le sedhole, parchè le è in grado de sbusar al stomech. Pense de er vist roba de 'l genere (de color negro) te i cadin de Neva (arent a 'l confin tra Zhess e Transaqua), sta istà verso Agost, ma no ée driome la machina fotografica... Ghe ringrazhje infin da subito. Se qualcheduni al sa qualcossa al pol anca scriver su la me Discussion pagina de discussjon.El preçedente comènto nó firmà el xè stà inserio da Sandro.maoret (discussion contributi), in data 10:51, 14 dis 2016‎.

Eh, se gavese capìo che specie che la xe crearia mi la voxe...--GatoSelvadego (msj) 18:06, 31 dis 2016 (CET)

New way to edit wikitext[canbia el còdexe]

James Forrester (Product Manager, Editing department, Wikimedia Foundation) --20:32, 14 dis 2016 (CET)