Salta al contegnùo

Provincia de Mendoza

Coordenae: 32°53′25″S 68°50′50″W
Pending
Da Wikipedia, l'ençiclopedia libara.
Provincia de Mendoza
Provincia de Mendoza (es) Cànbia el vałor in Wikidata
Bandiera Errore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Bandiera Errore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.

Cànbia el vałor in Wikidata

InoErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
[[File:Errore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.]]

BomòErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Sinboło ufisałeErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
SoranomeErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
EpònemoErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Pozision

Map

32°53′25″S 68°50′50″W
ContinenteErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Teritòrio reclamà daErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
StatoArzentina Cànbia el vałor in Wikidata
Exclave deErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Enclave inErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Cavedałe de
Errore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.

Capitałe  Mendoza Cànbia el vałor in Wikidata
Popołasion
Totałe2 043 540 (2022) Cànbia el vałor in Wikidata
Densità13,73 hab./km²
Caze abitaeErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Zènaro
Cànbia el vałor in Wikidata
left 1 053 962 (%51,6) (%48,4) 989 578 Òmani
Demònemo mendocin, mendocina,   Edit this at Wikidata
IdiomaErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
RełijonErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Speransa de vitaErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Eror d'espresion: "<" no reconosesto.Eror d'espresion: "<" no reconosesto. Errore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Taso de suicìdioErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Eror d'espresion: "<" no reconosesto.Eror d'espresion: "<" no reconosesto. Errore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Putełi no scołarizaiErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Eror d'espresion: "<" no reconosesto.Eror d'espresion: "<" no reconosesto. Errore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Zeografia
Rejon statìstegaErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Parte deErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
DiòcezeErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'. Errore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Àrea148 827 km²[1] Cànbia el vałor in Wikidata
ÀcuaErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
MezurasionErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'. (Amplada) × Errore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.  (Llargada) default
Lìnea costieraErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Bagnà daErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Altitùdene875 m[2] Cànbia el vałor in Wikidata
Ponto pì altoAconcagua (6 962 m) Cànbia el vałor in Wikidata
Ponto pì basoErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Rente a
Dati istòreghi
FondadorErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
DesolvimentoErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Avegnimento ciave
Errore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Prima mesion documentadaErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Dì festivo
Errore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
                           Errore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
PatronoErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
CatedrałeErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Organizasion pułìtega
Forma de goernoErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Òrgano ezecutivoErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Òrgano lejislativolegislature de Provincia de Provincia de Mendoza (en) Traduzi Cànbia el vałor in Wikidata
Errore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.Errore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Goernador de Mendosa Cànbia el vałor in WikidataAlfredo Cornejo (en) Traduzi (10 de disenbre del 2023) Cànbia el vałor in Wikidata
Màsema autorità zudisiałeErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Menbro de
Errore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Economia
PIL nomenałeErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
PIL pro càpiteErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Persentuałe IVAErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'. (Errore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.)
Reserve totałiErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'. (Errore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.)
BudgetErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'. (Errore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.)
Speza pùblegaErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'. (Errore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.)
Esportasion totałiErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'. (Errore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.)
Inportasion totałiErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'. (Errore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.)
Ìndaze de desviłupamento omanErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'. (Errore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.)
MonedaErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Banca sentrałeErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Taso de dezocupasionErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Còdazi de identifegasion
ISO 3166-1Errore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'. Errore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'. Errore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
ISO 3166-2AR-M[3] Cànbia el vałor in Wikidata
Còdaze postałeErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Còdaze de matricołasionErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Fuzo oràrio
Clasifegasion climàtegaErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Domìnio de primo livełoErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Prefiso tełefònegoErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Tełèfono d'emerzensa
Errore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
CatàłogoErrore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Preza ełètrega
Errore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.
Premi
Errore Lua in mw.lua alla linea 656: invalid value (nil) at index 1 in table for 'concat'.

Sito webmendoza.gov.ar Cànbia el vałor in Wikidata

Facebook place: MendozaGobierno X: mendozagobierno Instagram: mendozagobierno Youtube: UC6OhbIFDPdkzBNC_KzuEv3g MusicBrainz: 078142c9-cdfb-4e99-b3e8-651af6173572

Mendoza ła na provincia de ł'Argentina (148 827 km² cavołogo Mendoza).

Departementi

[canbia | canbia el còdaxe]

Ła provincia ła xe divixa in 18 departementi:

Departemento Cavedal Superfise (km²)[4] Población (2010)[5]
CapitalMendoza54115.041
General AlvearGeneral Alvear14.44846.429
Godoy CruzGodoy Cruz75191.903
GuaymallénVilla Nueva164283.803
JunínJunín26337.859
La PazLa Paz7.10510.012
Las HerasLas Heras8.955203.666
LavalleVilla Tulumaya10.21236.738
Luján de CuyoLuján de Cuyo4.847119.888
MaipúMaipú617172.332
MalargüeMalargüe41.31727.660
RivadaviaRivadavia2.14156.373
San CarlosSan Carlos11.57832.631
General San MartínSan Martín1.504118.220
San RafaelSan Rafael31.235188.018
Santa RosaSanta Rosa8.51016.374
TunuyánTunuyán3.31749.458
TupungatoTupungato2.48532.524
  1. ↑ URL de refarensa: https://www.argentina.gob.ar/mendoza. Data de consultasion: 31 de lujo del 2024.
  2. ↑ ID GeoNames: 3844419.
  3. ↑ Declarà da: MusicBrainz. Łéngua de l'òpara: inglezo. Editor: MetaBrainz Foundation.
  4. ↑ (ES) Cuadro 2.2 Provincia de Mendoza según departemento. Población, superficie y densidad. Años 1991 - 2001 Archivià l'8 de novenbre 2011 in Internet Archive. (INDEC 2001) 10-07-2009 [xls]
  5. ↑ (ES) Provincia de Mendoza. Viviendas, población por sexo e índice de masculinidad, según departemento. Año 2010 Archivià il 7 de febraro 2011 in Internet Archive. (INDEC 2010) 04-08-2011

Łigamenti foresti

[canbia | canbia el còdaxe]

(ES) Gobierno de la Provincia de Mendoza - Sito ufisial de ła provincia.

Controło de autoritàVIAF (EN) 147740275 · LCCN (EN) n80008173 · GND (DE) 4298481-6 · BNF (FR) cb12037683x (data) · BNE (ES) XX455368 (data) · WorldCat Identities (EN) n80-008173
Traesto fora da Wikipèdia - L'ençiclopedia łìbara e cołaboradiva in łéngua Vèneta "https://vec.wikipedia.org/w/index.php?title=Provincia_de_Mendoza&oldid=1185353"