Wikipedia:Ciàcołe/Archivio/2014

Da Wikipedia, l'ençiclopedia libara.
Jump to navigation Jump to search

Indice

Nòve règole par la vetrina[canbia el còdexe]

Olé veđer se ghe n'é el consènso par ciapar ste nòve règole (visto che le me par vàliđe) e farle ufiẑiale. Magari co 'n cich de publicità se cata fora (o ncora mèjo, se fa) do tre altri artìcoli de meter te la vetrina. --Tn4196 cónteme 20:19, 7 dis 2013 (CET)

Mi łe go proposte donca no poso che èsar d'acordo. Ghemo na vetrina provixoria, fata co łe voxe che a l'epoca łe jera cuełe ciapae mèjo. Deso saria da vedare se ghe xe ła posibiłità de tor su racuante voxe che łe pase chei criteri là e metarle al posto de cuełe che ghe xe sta fin deso ma che no łe pasa el test...--GatoSelvadego (msj) 20:23, 9 dis 2013 (CET)
Alora mi dirìe de crear la pàgina "Wikipedia:Vetrina/Segnalasion" (el pòđe far mi) e spostar la "nova vetrina" a "Wikipedia:Vetrina/Critèri"; pò rivalutar tute cuele che consideron đà in vetrina (tanto me par che le paserà tute i critèri). --Tn4196 cónteme 08:36, 26 dis 2013 (CET)
+1. Però diria che prima saria da finir de vałutar łe voxe che xe xà in vetrina.--GatoSelvadego (msj) 13:42, 26 dis 2013 (CET)
Ò fat le pàgine de i critèri e de le segnalasion. Ađès l'é de rivardar le vèce voxe in vetrina. --Tn4196 cónteme 15:13, 26 dis 2013 (CET)
Visto. No saria mèjo però far ła revixion de łe voxe in vetrina so na pàjina de projeto (magari ła stesa de prima, ndove che deso invese ghe xe el rimando) invese che so cheła de łe segnałasion (in modo anca da łasarla libara par łe segnałasion)?--GatoSelvadego (msj) 19:18, 26 dis 2013 (CET)
PS: Go axornà ła pàjina de ła vetrina metendoghe un link a łe segnałasion. A propoxito de segnałasion: par mi dovaria esarghe sia un spasio par segnałar cuełe da xontar, sia un spasio par propor cuełe da cavar da ła vetrina (senpre so ła stesa pàjina).--GatoSelvadego (msj) 19:44, 26 dis 2013 (CET)
Ma fone na pàgina provixòria apòsta che pò eliminon o le metone tute te la pàgina "segnalasion" te la seẑion "de cavar de la vetrina"? --Tn4196 cónteme 20:46, 30 dis 2013 (CET)
Come che ghevo xà scrito sora go meso l'elenco de łe revixion inte ła pàjina de projeto de prima. E inte ła pàjina de łe segnałasion go fato łe do sesion: "da xontar" e "da cavar". Deso xe da far ła revixion pàjina par pàjina: se na pàjina ła rispeta i criteri novi opure se ła xe sistemabiłe co poco laoro OK, se no se verxe na segnałasion su "da cavar".--GatoSelvadego (msj) 18:21, 13 zen 2014 (CET)
Ghen ò vardađe do trei, ghe ol cualkeduni altri a valutar. --Tn4196 cónteme 17:41, 14 zen 2014 (CET)

Colaboraẑion de la stemana[canbia el còdexe]

Par mi vec.wiki ultimamènte la é drìo a pasar en momènto de pochi progrèsi e pensé de far calcòs par darghe na penta smovèndo la situaẑion. Veđe tante modìfiche de IP e de nòvi utènti, donca i visitatori no i manca. El mòđo pì a la nòsa portata pođerìe èser cuel de méter a ndar na "colaboraẑion de la stemana" (par noaltri pòl ndar bèn anca una ògni mes), onde che ògni stemana o mes se ciapa na pàgina che tuti i é inviđađi a ingrandir. Le pàgine pì interesađe par mi pođerìe èser cuele de i stati, che le é ingiustamènte curte (veđi Rusia). Par veđer esèmpi de sto progèto varđé cuà. --Tn4196 cónteme 08:36, 26 dis 2013 (CET)

Mi son de segur d'acordo parché ò notà che manca e vos nove, che , daltronde, anca mi stente a far. Par cuesto dighe che sto proget el à bisogn de eser fat, apède che tolt avanti par mijorar tute le pagine. --Tn3480 conteme na s-ciòna 11:25, 26 dis 2013 (CET)
Idea interesante. E so d'acordo so'l fato che sarìa da scominsiar co łe voxe prinsipałi. Magari par darghe pì sielta a ła xente saria da siełiere na voxe par ogni projeto ativo.--GatoSelvadego (msj) 13:45, 26 dis 2013 (CET)
Benon. Magari par veđer le vos pì importanti intant se pòl ciapar cofà riferimènto sta lista. Parò elo mèjo na colaboraẑion de la stemana o una de 'n mes? Co 'l sò pòđe butar dó en bòẑ. Pò "darghe pì sielta" l'é giust, ma intènditu dir de far tipo na colaboraẑion ùgnola co varie pàgine che trata i vari argomènti de ampliar, o far tante colaboraẑion intese cofà sotoinsiemi de vari projèti? (par mi l'é mèjo la prima soluẑion) --Tn4196 cónteme 14:50, 26 dis 2013 (CET)
Si, intendevo pròpio cuełe de cheła lista là. Mi diria che saria mèjo ła "cołaborasion del mexe". Te spiego come che faria mi: ogni progeto ativo (oviamente cuełi dedicai a calche argomento, i progeti tipo el prog. coordinamento o el prog. coresion no i va contai) el ga da 'ver ła so cołaborasion del mexe, segnałà so ła pàjina del projeto. Po ghe sarà na pàjina xenerałe co un elenco de tute ste voxe dei vari projeti pì, magari, na voxe de un argomento che no ga un projeto ativo. Uno el riva so sta pàjina xeneral, andove gavarà da esarghe anca do righe so cosa che xe sta cołaborasion del mexe (e anca un archivio co i mexi pasai), e 'l siełie ła voxe.--GatoSelvadego (msj) 19:35, 26 dis 2013 (CET)
Son pròpio d'acòrdo. Pena che ò en cich de tèmp me mete e faghe na proa de la pàgina generale. --Tn4196 cónteme 20:46, 30 dis 2013 (CET)
Èco la pàgina generala. Chiaramènte la é de sgrandar, ma me par na bòna partènẑa. --Tn4196 cónteme 19:54, 31 dis 2013 (CET)
Go xontà na tabèła co i vari projeti e łe rispetive voxe del mexe. Par sta volta łe go proposte mi, baxandome so ła lista de łe voxe che dovaria esarghe so tute łe wiki... credo che ła posa ndar ben, ma se calchedun vol propor calche altra voxe el pol farlo. Magari pì vanti sarà i projeti stesi a propor ła voxe del mexe. Pì vanti sarà da far anca el archivio, co na bèła tabèła co tute łe voxe mexe par mexe. Ghe saria anca da desidare come fare tipo co na voxe no ła vien sistemà durante chel mexe: tegnerla là fin che calchedun no ła sistema o canbiarla e magari riproporla pì vanti? Ma de ste ròbe, deso che ghe xe ła pàjina dedicà, saria da parlarghine so ła rełativa pàjina de discusion.--GatoSelvadego (msj) 15:05, 1 zen 2014 (CET)
Par sto mes dirìe ke pođon cener le tò propòste, anca parké no pense ke le candiđature le sarà sì tante. Par el rèst se ghen parlerà te la pàgina de discusion apòsta. --Tn4196 cónteme 19:46, 1 zen 2014 (CET)
So drio pensar a 'ndove scrivarlo so łe pàjine dei projeti... So ła cołona dreta? So ła cołona sanca? Sora, pena soto al intestasion? No so bon desidarme. Voaltri cosa dixio?--GatoSelvadego (msj) 19:33, 13 zen 2014 (CET)
Diria a sanca, subito soto (o magari sora) łe robe da far.--Ciaurlec (msj) 19:53, 13 zen 2014 (CET)
Soto łe saria masa sconte, mejo sora. Però saria mèjo includare ła scrita so un sotomodèl in modo da no métare masa volte le man so ła pàjina dei projeti par gnente--GatoSelvadego (msj) 20:00, 13 zen 2014 (CET)
Par mi, par tacar, el starìe bèn sora, pì tardi se 'l pòl spostar sot. --Tn4196 cónteme 17:41, 14 zen 2014 (CET)

Pròo vedare cosa che rieso conbinare... Magari se podaria metare un link a ła pàjina xenerałe anca so i RC... E, almanco pa' i primi mexi del inisiativa, no saria małe gnanca métare un avixo so'l sitenotice.--GatoSelvadego (msj) 19:07, 14 zen 2014 (CET)

Cołegamenti rosi[canbia el còdexe]

In na wikipedia come ła nostra indove tante voxi łe vien tradote da altre traduxendo anca i wikilink, se vien a crear un mucio de cołegamenti rosi (varda anca it:Wikipedia:Link rosso), che speso łi podaria pontar tuti so na isteasa voxe magari co un pochi de redirect). No ghe xe calche sistema par xenerar de łe łiste de sti "dead link", in modo da saver cosa andar a sercar co che se ne sitema uno o che se scrive na nova voxe? Grasie. --Ciaurlec (msj) 20:59, 26 dis 2013 (CET)

So łe pàjine speciałi ghe xe cuesta, ndove te cati scuaxi tuti i link rosi (i se cataria tuti se i fuse manco de 5000). Ła xe un fià scomoda però... magari laorando co łe API se riese far un elenco offline... ma xe na ròba che no go gnancora mai proà a fare (però go in programa de proarghe).--GatoSelvadego (msj) 12:34, 27 dis 2013 (CET)
El xe de siguro un bon ponto de partensa. Grasie de ła drita. --Ciaurlec (msj) 23:05, 27 dis 2013 (CET)

Reminder: office hour per VisualEditor[canbia el còdexe]

Ciao, vi segnalo le office hour previste per VE questo mese (una mercoledì 15, l'altra il 22). Eventuali domande possono essere lasciate qui sotto o nella mia talk. Grazie e a presto, --Elitre (WMF) (msj) 23:20, 9 zen 2014 (CET)

Request for comment on Commons: Should Wikimedia support MP4 video?[canbia el còdexe]

I apologize for this message being only in English. Please translate it if needed to help your community.

The Wikimedia Foundation's multimedia team seeks community guidance on a proposal to support the MP4 video format. This digital video standard is used widely around the world to record, edit and watch videos on mobile phones, desktop computers and home video devices. It is also known as H.264/MPEG-4 or AVC.

Supporting the MP4 format would make it much easier for our users to view and contribute video on Wikipedia and Wikimedia projects -- and video files could be offered in dual formats on our sites, so we could continue to support current open formats (WebM and Ogg Theora).

However, MP4 is a patent-encumbered format, and using a proprietary format would be a departure from our current practice of only supporting open formats on our sites -- even though the licenses appear to have acceptable legal terms, with only a small fee required.

We would appreciate your guidance on whether or not to support MP4. Our Request for Comments presents views both in favor and against MP4 support, based on opinions we’ve heard in our discussions with community and team members.

Please join this RfC -- and share your advice.

All users are welcome to participate, whether you are active on Commons, Wikipedia, other Wikimedia project -- or any site that uses content from our free media repository.

You are also welcome to join tomorrow's Office hours chat on IRC, this Thursday, January 16, at 19:00 UTC, if you would like to discuss this project with our team and other community members.

We look forward to a constructive discussion with you, so we can make a more informed decision together on this important topic. Keegan (WMF) (talk) 07:46, 16 zen 2014 (CET)

Richiesta di commenti: strumento per l'aggiunta di caratteri speciali in VisualEditor[canbia el còdexe]

Ciao, è stato appena aggiunto uno strumento per l'aggiunta di caratteri speciali quando si edita con VisualEditor. Se avete tempo, per favore, provatelo e fate sapere agli sviluppatori cosa ne pensate.

Screenshot of TranslateWiki interface
Il menù a tendina Inserisi nella barra di VE vi permetterà di accedere tramite l'opzione 'Carateri speciałi'
Screenshot of Special Characters tool
Ecco il nuovo selettore. I vostri commenti in merito sono particolarmente graditi.

Gli sviluppatori apprezzerebbero molto se lasciaste un messaggio con il vostro feedback e la/e lingua/e usata/e per il test in questo thread su Mediawiki.org. E' davvero importante sentire i pareri di quante più persone possibile. Grazie! --Elitre (WMF) (msj) 19:58, 24 zen 2014 (CET) (cc @User:GatoSelvadego.)

Ciao, nel riportare la vostra attenzione sull'argomento, vi propongo alcune domande specifiche del Product Manager di VisualEditor.
  • Dovremmo limitarci a mostrare l'intero set di caratteri presenti nello strumento "Caratteri speciali" nella toolbar dell'editor di wikitesto?
    • Se sì, non sarà eccessivo? Come farete a trovare il carattere che cercate? Cosa dovremmo fare per gli utenti che non hanno abbastanza spazio per visualizzare tutto?
  • Dovrebbe esserci una sezione "prioritaria" per quella dozzina o poco più di caratteri più usati regolarmente? Va bene un click in più per andare oltre un set così limitato?
    • Come dovrebbero essere suddivise le sezioni? Dovrebbero essere annidate? Ordinate?
    • Come si dovrebbe poter navigare tra le sezioni? Dovrebbe esserci un menù a scomparsa? Un menù annidato (cioè, con sotto-menù)?
  • Lo strumento dovrebbe essere disponibile permanentemente finché non viene nascosto? Dovrebbe apparire vicino al mouse? Dovrebbe sparire dopo ogni selezione, o 10 secondi dopo una selezione se non ne avvengono altre nel frattempo?
  • La toolbar ha già troppe opzioni - come la semplifichiamo?
Grazie a tutti per il vostro impegno nel testare VE! Se l'inglese è il vostro pane quotidiano, rispondete direttamente su mw:VisualEditor/Feedback; altrimenti fatevi sentire qui. A presto, --Elitre (WMF) (msj) 18:11, 12 feb 2014 (CET)
Intanto scrivo qua, in attesa di altri pareri. Per quanto ci riguarda mancherebbero dei caratteri, sarebbe cosa buona e giusta se ogni wiki potesse personalizzare il proprio set di caratteri da rendere disponibile al primo click, anche perché credo sia impossibile accontentare tutti per eseigenze di spazio... Poi ci sarebbe anche il capito dei caratteri IPA, spesso necessari, che allo stato attuale restano non disponibili.--GatoSelvadego (msj) 19:36, 17 feb 2014 (CET)

Office hours in arrivo[canbia el còdexe]

Ciao, anche questo mese sono previsti degli "orari di ricevimento" :) durante i quali è possibile chiacchierare di VisualEditor insieme al suo Product Manager, James Forrester, e altri membri del team. Il primo è previsto per sabato 15 alle 17 UTC, ossia le 18 italiane, mentre il successivo si terrà poche ore dopo (vedere Meta per dettagli e link alla chat). Chi non si trova a suo agio con l'inglese o non può partecipare può lasciare eventuali domande qui. Di solito l'evento è abbastanza affollato e si tende a dare la precedenza ai partecipanti, anche perché così è senz'altro più semplice per James e altri ottenere a loro volta dei chiarimenti, ma in genere si riesce a far pervenire a ognuno una risposta in qualche modo, fosse anche in privato. Il registro della chat è pubblico e visibile a partire da poche ore dopo che questa si è tenuta. Grazie per l'attenzione, --Elitre (WMF) (msj) 14:20, 10 feb 2014 (CET)

Universal Language Selector will be enabled by default again on this wiki by 21 February 2014[canbia el còdexe]

On January 21 2014 the MediaWiki extension Universal Language Selector (ULS) was disabled on this wiki. A new preference was added for logged-in users to turn on ULS. This was done to prevent slow loading of pages due to ULS webfonts, a behaviour that had been observed by the Wikimedia Technical Operations team on some wikis.

We are now ready to enable ULS again. The temporary preference to enable ULS will be removed. A new checkbox has been added to the Language Panel to enable/disable font delivery. This will be unchecked by default for this wiki, but can be selected at any time by the users to enable webfonts. This is an interim solution while we improve the feature of webfonts delivery.

You can read the announcement and the development plan for more information. Apologies for writing this message only in English. Thank you. Runa

Amendment to the Terms of Use[canbia el còdexe]

Call for project ideas: funding is available for community experiments[canbia el còdexe]

IEG key blue.png

I apologize if this message is not in your language. Please help translate it.

Do you have an idea for a project that could improve your community? Individual Engagement Grants from the Wikimedia Foundation help support individuals and small teams to organize experiments for 6 months. You can get funding to try out your idea for online community organizing, outreach, tool-building, or research to help make Wikipedia better. In March, we’re looking for new project proposals.

Examples of past Individual Engagement Grant projects:

Proposals are due by 31 March 2014. There are a number of ways to get involved!

Hope to have your participation,

--Siko Bouterse, Head of Individual Engagement Grants, Wikimedia Foundation 20:44, 28 feb 2014 (CET)

In italiano se ne parla qui. Ciao, --Elitre (msj) 15:39, 1 mar 2014 (CET)

Office hour di marzo per VisualEditor[canbia el còdexe]

Ciao a tutti. Potete partecipare alla prossima office hour con James Forrester, Product Manager di VisualEditor, collegandovi a IRC lunedì 17 marzo alle 15:00 UTC per un dibattito sullo stato attuale dell'editor e sugli sviluppi previsti nell'immediato futuro. Ricordate di farmi pervenire una notifica (copincollando il wikicodice del mio nome utente o scrivendomi in pagina di discussione) quando avete bisogno della mia attenzione per VisualEditor su questa wiki. Grazie e a presto! --Elitre (WMF) (talk)

Léngua o lengua?[canbia el còdexe]

Par colpa de le varianẑe vardando cuà e là su Wikipèdia se cata de tut co se parla de léngue (vos e categorìe): "ƚengoa", "ƚéngoa", "ƚengua", "lengua" ... basta vardar la Categoria:Łéngoe! Par mi l'é de decìderghen una (co o sènẑa aẑènto, co la "l" o co la "ƚ" (o "ł"), co la "u" o co la "o") e unifegar sta situaẑion. E dighe sta ròba co tut el rispèt de le varianẑe, ma su 'l sèrio i rinvii par sto motìu i é tanti! --Tn4196 cónteme 17:24, 7 mar 2014 (CET)

Ełora, che dopara la ł a inisio paròƚa xe soƚo che i venesiani (altri i ƚa ga soƚo che so poche paròƚe). E anca ƚa o ƚa xe minoritaria. Donca el standard el dovarìa èsar lengua. Però ghe xe el problema che se na voxe ƚa xe scrita inte na variansa ƚa ga da 'ver anca el tìtoƚo in cheƚa variansa...--GatoSelvadego (msj) 12:35, 9 mar 2014 (CET)

Mi a respondo che:

  • par "l" o "ł", se ła se pronùnzia coła ełe itałiana ła se scrive "l", se invezze ła se pronùnzia co ła "l moja" (che ła xe ła version vèneta de ła "l mouillé" de i franzexi) ła se scrive "ł";
  • el azzento el caje su 'na vocałe che no ła xe ła penùltima, par cui ła se scrive dove che el caje el azzento: "łéngua" (o léngua);
  • ła G.V.U. (Grafia Vèneta Unificada) ła diçe che ła "u" ła se scrive sempre "u", anca quando inteła pronùnzia ła pare 'na "o": per cui łéngua (o léngua) et no łéngoa (cussita come no léngoa).

Mi a spero de essar stà s-ceto. 87.0.189.191 17:29, 1 maj 2014 (CEST)

So'l asento no so d'acordo; se trata de na paròƚa "piana" (lén-gua), donca el asento no'l ghe voƚe (anca parché ƚa xe na é, se ƚa fuse na è el ghe vorìa isteso).--GatoSelvadego (msj) 10:10, 2 maj 2014 (CEST)

In efeti ƚa paroƚa ƚa xe sì piana, ma co el se mete ƚ'acento, el se varda piexé ƚe vocaƚi che ƚe siƚabe, par cui, ƚéngua pitost che ƚengùa, almano che mi el sàppie (sàppie mi a ƚo scrivo cum do "p" in quanto anca "gappie" ƚo scrivo con do "p"). 82.56.127.63 18:26, 25 maj 2014 (CEST)

Proposed optional changes to Terms of Use amendment[canbia el còdexe]

Hello all, in response to some community comments in the discussion on the amendment to the Terms of Use on undisclosed paid editing, we have prepared two optional changes. Please read about these optional changes on Meta wiki and share your comments. If you can (and this is a non english project), please translate this announcement. Thanks! Slaporte (WMF) 22:56, 13 mar 2014 (CET)

Catalan Culture Challenge[canbia el còdexe]

I apologize if this message is not in your language. Please help translate it.

The Catalan-speaking world... Want to find out more? From March 16 to April 15 we will organise the Catalan Culture Challenge, a Wikipedia editing contest in which victory will go to those who start and improve the greatest number of articles about 50 key figures of Catalan culture. You can take part by creating or expanding articles on these people in your native language (or any other one you speak). It would be lovely to have you on board. :-)

We look forward to seeing you!

Amical Wikimedia--Kippelboy (msj) 07:11, 16 mar 2014 (CET)

Changes to the default site typography coming soon[canbia el còdexe]

This week, the typography on Wikimedia sites will be updated for all readers and editors who use the default "Vector" skin. This change will involve new serif fonts for some headings, small tweaks to body content fonts, text size, text color, and spacing between elements. The schedule is:

  • April 1st: non-Wikipedia projects will see this change live
  • April 3rd: Wikipedias will see this change live

This change is very similar to the "Typography Update" Beta Feature that has been available on Wikimedia projects since November 2013. After several rounds of testing and with feedback from the community, this Beta Feature will be disabled and successful aspects enabled in the default site appearance. Users who are logged in may still choose to use another skin, or alter their personal CSS, if they prefer a different appearance. Local common CSS styles will also apply as normal, for issues with local styles and scripts that impact all users.

For more information:

-- Steven Walling (Product Manager) on behalf of the Wikimedia Foundation's User Experience Design team

Importanti aggiornamenti relativi a VisualEditor[canbia el còdexe]

La newsletter globale (in inglese) fornisce dettagli meno tecnici e concentra l'attenzione sulle novità che possono interessare maggiormente gli utenti dei progetti WMF.
  • Ciao a tutti. Potete partecipare alla prossima office hour con James Forrester, Product Manager di VisualEditor, collegandovi a IRC sabato 19 aprile alle 20:00 UTC per un dibattito sullo stato attuale dell'editor e sugli sviluppi previsti nell'immediato futuro.
  • VE è cambiato molto recentemente; se non ne eravate al corrente, significa che dovete proprio iscrivervi alle newsletter relative! Vedere qui per quella in italiano; c'è da dire però che quella in inglese viene pubblicata più spesso e soprattutto potete riceverla su questo sito oppure su Meta.
  • Lo sapevate? Ci sono solo due pagine da consultare per controllare a che punto stanno le traduzioni nella vostra lingua relative a VisualEditor. Siete nella zona verde (bene!) o in quella rossa (male!)? Scopritelo subito, e poi cliccate su codice e nome della lingua per aggiornare le traduzioni!
Interfaccia
Pagine d'aiuto
--Elitre (WMF) (talk) 19:30, 7 avr 2014 (CEST)

Bug (v. discusion su it.Wikipedia:Bar)[canbia el còdexe]

Ciao a tuti! Su alcune Wikipedie (de, fr, es, nl), ma no gnancora su tute, xe aparso un avixo che parla de un bug che violaria la privacy dei utenti e dove - anca se 'l problema sembraria esere stà risolto sui siti Wikimedia (in quanto el software el xe xà stà agiornà) - se consiglia comunque de cambiare le password.
No so se ghe ne gavì xà sentio parlare. Comunque, par saveghene de più, se połe vardare 'sta discusion su it.Wikipedia.
Mi no go gnancora capio se el cambio de ła password sia necesario (se dixe che convegnaria farlo anca su altri siti dove che se ga un account).
Ciao, --Davy1509 (msj) 12:38, 10 avr 2014 (CEST)

Grasie pa' ƚa segnaƚasion, spero de no ver da canbiar da novo ƚa password... PS: Che sia el caxo de metarlo anca cuà so'l sitenotice?--GatoSelvadego (msj) 17:51, 11 avr 2014 (CEST)
De niente. Secondo mi, se podaria meterlo el sitenotice. Su it.wiki no 'l ghe xe gnancora, però lo go visto in italian su Commons. Comunque, da queƚo che go capio, sembraria che no ghe sia stà problemi reaƚi par i siti de Wikimedia. Ciao, --Davy1509 (msj) 21:12, 11 avr 2014 (CEST)

Forme de vita: mèjo doparar el nòme sientifego?[canbia el còdexe]

Discusion so i tìtoƚi de ƚe voxe del projeto Forme de vita. Posibiƚe pasajo da nòme comun a nòme sientifego, come che fa anca altre wiki.

UtR arrow.svg Ła discussion ła prosegue in Discussion projeto:Forme de vita#Tìtoƚo de ƚe voxe. Segnałasion de GatoSelvadego


No one needs free knowledge in Esperanto[canbia el còdexe]

There is a current discussion on German Wikipedia on a decision of Asaf Bartov, Head of WMF Grants and Global South Partnerships, Wikimedia Foundation, who rejected a request for funding a proposal from wikipedians from eowiki one year ago with the explanation the existence, cultivation, and growth of the Esperanto Wikipedia does not advance our educational mission. No one needs free knowledge in Esperanto. On meta there has also started a discussion about that decision. --Holder (msj) 12:56, 5 maj 2014 (CEST)

Importanti annunci relativi a VisualEditor[canbia el còdexe]

VisualEditor-logo.svg
Sentitevi liberi di tradurre questo messaggio nella lingua di questa wiki, se lo ritenete opportuno. Grazie!

Ciao a tutti. Dal momento che la squadra dei Community Liaison di cui faccio parte viene reclutata su sempre più wiki e per altri software, vi annuncio alcuni cambiamenti in merito al nostro modo di relazionarci con le Wikipedia con le quali abbiamo tenuto i contatti sinora.

  • Stiamo incoraggiando a lasciare commenti sulla pagina relativa di mediawiki.org, perché è quella che da ora in poi riceverà in modo centralizzato i feedback da pressoché tutte le Wikipedia, e che quindi l'intera squadra monitorerà per questo motivo. Apprezziamo comunque l'assistenza dei membri di questa comunità, e cogliamo l'occasione per ringraziare i più attivi per il prezioso supporto che sicuramente non ci faranno mancare anche in futuro! Se vedete richieste relative a VisualEditor su questa Wikipedia alle quali potete rispondere direttamente, o se volete invece tradurle in inglese e riportarle su mediawiki.org, siete davvero i benvenuti. Ad ogni modo, per agevolarvi ulteriormente anche sul piano linguistico, vi ricordo che avete comunque la possibilità di pormi direttamente i vostri quesiti su Wikipedia in italiano, in alternativa.
  • Abbiamo esteso a tutte le Wikipedia la possibilità di ricevere la "newsletter globale", solitamente pubblicata su en.wiki. Iscrivetevi su Meta; questo bollettino includerà gli aggiornamenti e gli annunci più importanti, così vedrete meno messaggi da parte nostra su questa pagina. Pubblicheremo qui il prossimo numero; per ricevere i successivi invece aggiungete questa pagina o la vostra pagina di discussione utente (o entrambe!) alla lista dei destinatari. Potrete poi valutare se tradurre la comunicazione nella vostra lingua in modo che raggiunga ancora più persone. Anche in questo caso, se preferite potete anche iscrivervi al bollettino di VE per it.wiki, pubblicato meno frequentemente.
  • Vi invitiamo a discutere dei recenti sviluppi e dei piani per il futuro di VisualEditor durante la prossima office hour di lunedì 19 maggio (ore 20 italiane) insieme a James Forrester (Product Manager). Se non potete partecipare ma vorreste comunque fargli una domanda potete lasciarla su mediawiki.org o sulla mia pagina di discussione entro il giorno prima e cercherò di ottenere una risposta. Contiamo di proseguire con queste sessioni mensili finché la comunità dimostrerà interesse.
  • Vi ricordiamo infine che i modi per raggiungere i Community Liaison sono elencati sulle nostre rispettive pagine utente, e che un messaggio in pagina di discussione utente è sempre un ottimo modo per richiamare la nostra attenzione o semplicemente tenersi in contatto.
Grazie per l'attenzione! Utente:Elitre (WMF) 16:32, 9 maj 2014 (CEST)

VisualEditor global newsletter—May 2014[canbia el còdexe]

This is a one-time mailing to projects that may need this information. Future newsletters will be available as opt-in only. To receive future newsletters (about one per month), please add your page to the subscribers' list at m:VisualEditor/Newsletter. You're welcome to translate to your language.


Since the last newsletter, the VisualEditor team has mostly worked on the new citation tool, improving performance, reducing technical debt, and other infrastructure needs.

VisualEditor-logo.svg

Did you know?

VisualEditor - Editing References - Cite Pulldown.png

The cite menu offers quick access to up to five citation templates. If your wiki has enabled the "⧼visualeditor-toolbar-cite-label⧽" menu, press "⧼visualeditor-toolbar-cite-label⧽" and select the appropriate template from the menu.

Existing citations that use these templates can be edited either using the "⧼visualeditor-toolbar-cite-label⧽" tool or by selecting the reference and choosing the "⧼visualeditor-dialogbutton-reference-tooltip⧽" item in the "Inserisi" menu.

Read the user guide for more information.

The biggest change in the last few weeks is the new citation template menu, labeled "⧼visualeditor-toolbar-cite-label⧽". The new citation menu offers a locally configurable list of citation templates on the main toolbar. It adds or opens references using the simplified template dialog that was deployed last month. This tool is in addition to the "⧼visualeditor-dialogbutton-reference-tooltip⧽" item in the "Inserisi" menu, and it is not displayed unless it has been configured for that wiki. To enable this tool on your wiki, see the instructions at VisualEditor/Citation tool.

Eventually, the VisualEditor team plans to add autofill features for these citations. When this long-awaited feature is created, you could add an ISBN, URL, DOI or other identifier to the citation tool, and VisualEditor would automatically fill in as much information for that source as possible. The concept drawings can be seen at mw:VisualEditor/Design/Reference Dialog, and your ideas about making referencing quick and easy are still wanted.

  • There is a new Beta Feature for setting content language and direction. This allows editors who have opted in to use the "Lengua" tool in the "Inserisi" menu to add HTML span tags that label text with the language and as being left-to-right (LTR) or right-to-left (RTL), like this: <span lang="en" dir="ltr">English</span>. This tool is most useful for pages whose text combines multiple languages with different directions, common on Right-to-Left wikis.
  • The tool for editing mathematics formulae in VisualEditor has been slightly updated and is now available to all users, as the "⧼math-visualeditor-mwmathinspector-title⧽" item in the "Inserisi" menu. It uses LaTeX like in the wikitext editor.
  • The layout of template dialogs has been changed, putting the label above the field. Parameters are now called "fields", to avoid a technical term that many editors are unfamiliar with.
  • TemplateData has been expanded: You can now add "suggested" parameters in TemplateData, and VisualEditor will display them in the template dialogs like required ones. "Suggested" is recommended for parameters that are commonly used, but not actually required to make the template work. There is also a new type for TemplateData parameters: wiki-file-name, for file names. The template tool can now tell you if a parameter is marked as being obsolete.
  • Some templates that previously displayed strangely due to absolute CSS positioning hacks should now display correctly.
  • Several messages have changed: The notices shown when you save a page have been merged into those used in the wikitext editor, for consistency. The message shown when you "⧼visualeditor-toolbar-cancel⧽" out of an edit is clearer. The beta dialog notice, which is shown the first time you open VisualEditor, will be hidden for logged-in users via a user preference rather than a cookie. As a result of this change, the beta notice will show up one last time for all logged-in users on their next VisualEditor use after Thursday's upgrade.
  • Adding a category that is a redirect to another category prompts you to add the target category instead of the redirect.
  • In the "File multimediałi" dialog, it is no longer possible to set a redundant border for thumbnail and framed images.
  • There is a new Template Documentation Editor for TemplateData. You can test it by editing a documentation subpage (not a template page) at Mediawiki.org: edit mw:Template:Sandbox/doc, and then click "Manage template documentation" above the wikitext edit box. If your community would like to use this TemplateData editor at your project, please contact product manager James Forrester or file an enhancement request in Bugzilla.
  • There have been multiple small changes to the appearance: External links are shown in the same light blue color as in MediaWiki. This is a lighter shade of blue than the internal links. The styling of the "Stile del testo" (character formatting) drop-down menu has been synchronized with the recent font changes to the Vector skin. VisualEditor dialogs, such as the "⧼visualeditor-toolbar-savedialog⧽" dialog, now use a "loading" animation of moving lines, rather than animated GIF images. Other changes were made to the appearance upon opening a page in VisualEditor which should make the transition between reading and editing be smoother.
  • The developers merged in many minor fixes and improvements to MediaWiki interface integration (e.g., edit notices), and made VisualEditor handle Education Program pages better.
  • At the request of the community, VisualEditor has been deployed to Commons as an opt-in. It is currently available by default for 161 Wikipedia language editions and by opt-in through Beta Features at all others, as well as on several non-Wikipedia sites.

Looking ahead: The toolbar from the PageTriage extension will no longer be visible inside VisualEditor. More buttons and icons will be accessible from the keyboard. The "Scavesagne da tastiera" link will be moved out of the "Opzioni pagina" menu, into the "Ajuto" menu. Support for upright image sizes (preferred for accessibility) and inline images is being developed. You will be able to see the Table of Contents while editing. Looking further out, the developers are also working on support for viewing and editing hidden HTML comments. VisualEditor will be available to all users on mobile devices and tablet computers. It will be possible to upload images to Commons from inside VisualEditor.

If you have questions or suggestions for future improvements, or if you encounter problems, please let everyone know by posting a note at mw:VisualEditor/Feedback or by joining the office hours on Thursday, 19 June 2014 at 10:00 UTC. If you'd like to get this newsletter on your own page (about once a month), please subscribe at w:en:Wikipedia:VisualEditor/Newsletter for English Wikipedia only or at Meta for any project. Thank you! --Elitre (WMF) (talk) 19:39, 22 maj 2014 (CEST)

Media Viewer[canbia el còdexe]


Greetings, my apologies for writing in English.

I wanted to let you know that Media Viewer will be released to this wiki in the coming weeks. Media Viewer allows readers of Wikimedia projects to have an enhanced view of files without having to visit the file page, but with more detail than a thumbnail. You can try Media Viewer out now by turning it on in your Beta Features. If you do not enjoy Media Viewer or if it interferes with your work after it is turned on you will be able to disable Media Viewer as well in your preferences. I invite you to share what you think about Media Viewer and how it can be made better in the future.

Thank you for your time. - Keegan (WMF) 23:29, 23 maj 2014 (CEST)

--This message was sent using MassMessage. Was there an error? Report it!


Media Viewer is now live on this wiki[canbia el còdexe]


Media Viewer lets you see images in larger size

Greetings— and sorry for writing in English, please translate if it will help your community,

The Wikimedia Foundation's Multimedia team is happy to announce that Media Viewer was just released on this site today.

Media Viewer displays images in larger size when you click on their thumbnails, to provide a better viewing experience. Users can now view images faster and more clearly, without having to jump to separate pages — and its user interface is more intuitive, offering easy access to full-resolution images and information, with links to the file repository for editing. The tool has been tested extensively across all Wikimedia wikis over the past six months as a Beta Feature and has been released to the largest Wikipedias, all language Wikisources, and the English Wikivoyage already.

If you do not like this feature, you can easily turn it off by clicking on "Disable Media Viewer" at the bottom of the screen, pulling up the information panel (or in your your preferences) whether you have an account or not. Learn more in this Media Viewer Help page.

Please let us know if you have any questions or comments about Media Viewer. You are invited to share your feedback in this discussion on MediaWiki.org in any language, to help improve this feature. You are also welcome to take this quick survey in English, en français, o español.

We hope you enjoy Media Viewer. Many thanks to all the community members who helped make it possible. - Fabrice Florin (WMF) (talk) 23:54, 19 giu 2014 (CEST)

--This message was sent using MassMessage. Was there an error? Report it!

Updates related to VisualEditor[canbia el còdexe]

Please help translate this message in your language. Thanks :)

Hi, everybody. This is a reminder that we invite you to discuss VisualEditor's recent development and plans ahead during the next office hours with James Forrester (Product Manager):

If you are not able to attend but have a question for James, you can leave your question at mediawiki.org or on my talk page by the day before, and I will try to get a response. We plan to continue these monthly sessions as long as there is community interest, and to announce them through the VisualEditor global newsletter as well (please subscribe your talk page there to get the latest news about the software).

Most of the VisualEditor team will be at Wikimania in London in August! You'll be able to meet the developers during the Hackaton or at the following sessions:

WMF community liaisons will share a booth with community advocates at the Community Village and look forward to talking to you there. Thanks for your attention! --User:Elitre (WMF) 18:02, 31 luj 2014 (CEST)

VisualEditor global newsletter—July and August 2014[canbia el còdexe]

VisualEditor-logo.svg

The VisualEditor team is currently working mostly to fix bugs, improve performance, reduce technical debt, and other infrastructure needs. You can find on Mediawiki.org weekly updates detailing recent work.

Screenshot of VisualEditor's link tool
Dialog boxes in VisualEditor have been re-designed to use action words instead of icons. This has increased the number of items that need to be translated. The user guide is also being updated.

The biggest visible change since the last newsletter was to the dialog boxes. The design for each dialog box and window was simplified. The most commonly needed buttons are now at the top. Based on user feedback, the buttons are now labeled with simple words (like "Cancel" or "Done") instead of potentially confusing icons (like "<" or "X"). Many of the buttons to edit links, images, and other items now also show the linked page, image name, or other useful information when you click on them.

  • Hidden HTML comments (notes visible to editors, but not to readers) can now be read, edited, inserted, and removed. A small icon (a white exclamation mark on a dot) marks the location of each comments. You can click on the icon to see the comment.
  • You can now drag and drop text and templates as well as images. A new placement line makes it much easier to see where you are dropping the item. Images can no longer be dropped into the middle of paragraphs.
  • All references and footnotes (<ref> tags) are now made through the "⧼visualeditor-toolbar-cite-label⧽" menu, including the "⧼visualeditor-dialogbutton-reference-tooltip⧽" (manual formatting) footnotes and the ability to re-use an existing citation, both of which were previously accessible only through the "Inserisi" menu. The "⧼visualeditor-dialogbutton-referencelist-tooltip⧽" is still added via the "Inserisi" menu.
  • When you add an image or other media file, you are now prompted to add an image caption immediately. You can also replace an image whilst keeping the original caption and other settings.
  • All tablet users visiting the mobile web version of Wikipedias will be able to opt-in to a version of VisualEditor from 14 August. You can test the new tool by choosing the beta version of the mobile view in the Settings menu.
  • The link tool has a new "Open" button that will open a linked page in another tab so you can make sure a link is the right one.
  • The "Cancel" button in the toolbar has been removed based on user testing. To cancel any edit, you can leave the page by clicking the Read tab, the back button in your browser, or closing the browser window without saving your changes.

Looking ahead[canbia el còdexe]

The team posts details about planned work on the VisualEditor roadmap. The VisualEditor team plans to add auto-fill features for citations soon. Your ideas about making referencing quick and easy are still wanted. Support for upright image sizes is being developed. The designers are also working on support for adding rows and columns to tables. Work to support Internet Explorer is ongoing.

Feedback opportunities[canbia el còdexe]

The Editing team will be making two presentations this weekend at Wikimania in London. The first is with product manager James Forrester and developer Trevor Parscal on Saturday at 16:30. The second is with developers Roan Kattouw and Trevor Parscal on Sunday at 12:30. There is a VisualEditor Translation Sprint going on during Wikimania; whether you're in London or not, any contributions are welcome!

Please share your questions, suggestions, or problems by posting a note at the VisualEditor feedback page or by joining the office hours discussion on Thursday, 14 August 2014 at 09:00 UTC (daytime for Europe, Middle East and Asia) or on Thursday, 18 September 2014 at 16:00 UTC (daytime for the Americas; evening for Europe).

If you'd like to get this newsletter on your own page (about once a month), please subscribe at w:en:Wikipedia:VisualEditor/Newsletter for English Wikipedia only or at Meta for any project. Thank you! --Elitre (WMF), 16:40, 9 ago 2014 (CEST)

Help for translate[canbia el còdexe]

Hello and sorry for writing in English. Can anyone help me translate a small article (2 paragraphs) from English to your language and create the article in your wiki? Please, fell free to answer in my talk page in your wiki anytime. Thanks! Xaris333 (msj) 02:32, 13 ago 2014 (CEST)

Letter petitioning WMF to reverse recent decisions[canbia el còdexe]

The Wikimedia Foundation recently created a new feature, "superprotect" status. The purpose is to prevent pages from being edited by elected administrators -- but permitting WMF staff to edit them. It has been put to use in only one case: to protect the deployment of the Media Viewer software on German Wikipedia, in defiance of a clear decision of that community to disable the feature by default, unless users decide to enable it.

If you oppose these actions, please add your name to this letter. If you know non-Wikimedians who support our vision for the free sharing of knowledge, and would like to add their names to the list, please ask them to sign an identical version of the letter on change.org.

-- JurgenNL (talk) 19:35, 21 ago 2014 (CEST)

Process ideas for software development[canbia el còdexe]

’’My apologies for writing in English.’’

Hello,

I am notifying you that a brainstorming session has been started on Meta to help the Wikimedia Foundation increase and better affect community participation in software development across all wiki projects. Basically, how can you be more involved in helping to create features on Wikimedia projects? We are inviting all interested users to voice their ideas on how communities can be more involved and informed in the product development process at the Wikimedia Foundation. It would be very appreciated if you could translate this message to help inform your local communities as well.

I and the rest of my team welcome you to participate. We hope to see you on Meta.

Kind regards, -- Rdicerb (WMF) talk 00:15, 22 ago 2014 (CEST)

--This message was sent using MassMessage. Was there an error? Report it!

Grants to improve your project[canbia el còdexe]

Apologies for English. Please help translate this message.

Greetings! The Individual Engagement Grants program is accepting proposals for funding new experiments from September 1st to 30th. Your idea could improve Wikimedia projects with a new tool or gadget, a better process to support community-building on your wiki, research on an important issue, or something else we haven't thought of yet. Whether you need $200 or $30,000 USD, Individual Engagement Grants can cover your own project development time in addition to hiring others to help you.

Change in renaming process[canbia el còdexe]

Part or all of this message may be in English. Please help translate if possible.

-- User:Keegan (WMF) (talk) 18:22, 9 set 2014 (CEST)

VisualEditor available on Internet Explorer 11[canbia el còdexe]

VisualEditor-logo.svg

VisualEditor will become available to users of Microsoft Internet Explorer 11 during today's regular software update. Support for some earlier versions of Internet Explorer is being worked on. If you encounter problems with VisualEditor on Internet Explorer, please contact the Editing team by leaving a message at VisualEditor/Feedback on Mediawiki.org. Happy editing, Elitre (WMF) 09:29, 11 set 2014 (CEST).

PS. Please subscribe to the global monthly newsletter to receive further news about VisualEditor.

Carga file, Cargamento guidà?[canbia el còdexe]

Wikimedia Commons logo

Hello! Sorry for writing in English. It was noted that on this wiki there is little community activity around uploads: less than 50 "Scansela" actions in "File" last year.

I guess this wiki doesn't have the interest or energies to maintain complex templates and metadata, especially for EDP files. I propose to

so that no new work is needed on this wiki and all users can have a functioning, easy upload interface in their own language. All registered users can upload on Commons.

All this will be done around 2014-09-30.

  1. If you disagree with the proposal, just remove this wiki from the list.
  2. To make the UploadWizard even better, please tell your experience and ideas on commons:Commons:Upload Wizard feedback.
  3. In all cases, existing files will not be affected, but everyone is welcome to join m:File metadata cleanup drive. The goal is to give better credit to the authors who provided us their works.

Nemo 21:12, 18 set 2014 (CEST)

+1 Par mì ndaria ben sta roba, voialtri cossa dixio? --Vajotwo (posta) 10:03, 19 set 2014 (CEST)
Symbol support vote.svg Favorevołe Par mi va bèn de canbiar el link de 'l sidebar a ẑanca, parò dirìe de asar anca el Speciale:Carga par chi che il lo ẑerca (sìa par aministradori che par i utènti verificađi), sol no méterlo onde che se 'l vet così bèn. --Tn4196 cónteme 12:44, 19 set 2014 (CEST)
No che me despiaxa se ła xente va a cargar i file diretamente so commons... Però meti caxo che riva cuà uno che se mete scrivare voxe sol cine e pa' ogni film el carga un screenshot... co ste nove regołe no'l podarìa, e no podarìa gnanca i aministradori darghe na man parché i screenshot i va cargai da chi che łi ga fati... E me par che sta storia dei EDP ła val anca tipo pa' i stemi comunałi... Donca, pensemoghe ben...--GatoSelvadego (msj) 20:28, 19 set 2014 (CEST)
0 De prinsipio saria d'acordo e poso anca far prexente che go xà utiłixà sto sistema so ła wiki itałiana: el funsionamento el xe senplise e me par che tuti i riferimenti so el dirito de autor łi vegna fornii in modo precixo. So Commons parò go anca inparà che co che se trata de łicense ghe xe senpre un mucio de problemi, donca preferiria informarme mejo. Podaresimo magari tegnir ła discusion verta un par de setimane prima de serarla? --Ciaurlec (msj) 23:26, 19 set 2014 (CEST)
Va bon eora diria de tegnere i do link come desso. Uno chel punta a Commons e staltro che carga in locałe. Me senbra ła sołusion mejore ... Ve podaria ndare ben? Sensa naturalmente desabiłitare el cargamento de i file in locałe. --Vajotwo (posta) 12:55, 20 set 2014 (CEST)
Sì, méter do link sarìe na soluẑion vàlida. Ma se inveẑe la procedura la rimandese a Commons co se specìfica che el file l'é en laoro pròpio e sènẑa copyright? No se se sbajerìe tant facilmènte e comuncue i file no lìberi i resterìe cuà. --Tn4196 cónteme 19:36, 20 set 2014 (CEST)
@Ciaurlec: Dirìa che ła schermata che vien fora co se struca so "carga so Commons" ła sia asé ciara dal ponto de vista de cosa che se pol e cosa che no se pol cargar de łà. @Vajotwo: el problema xe che el cargamento locałe i xe drìo dixativarneło dal alto... @Tn4196: Cognaria canbiar pròpio tuta ła prosedura... parché me pare che ła licensa no i te ła dimanda mia suito...--GatoSelvadego (msj) 15:13, 23 set 2014 (CEST)
Alora a sto punto l'é mèjo asar le ròbe come che le é sènẑa incaxinarse masa. Se no ghe n'é contrari a sta soluẑion ne cavon de la lista su Meta. Ùgnola ròba, magari se poderìe đontar en link a 'l "Carga so Commons" entre te la pàgina de 'l "Carga un file", specificando cuando/se farlo. --Tn4196 cónteme 16:07, 24 set 2014 (CEST)
Ncora mèjo sarìa: cavarse da ƚa lista so meta ma ƚasar so ƚa sidebar soƚo che el link a Commons... in modo che un utente normal el vaga là, e soƚo chi che sa el vaga so'l "carga" normaƚe pasando par ƚe pàgine speciaƚi...--GatoSelvadego (msj) 16:11, 24 set 2014 (CEST)
Sì, sta soluẑion la me pias de pì de tute le altre. En cich come che ò dit a 'l iniẑio. --Tn4196 cónteme 16:17, 24 set 2014 (CEST)
Eora vada pa ła sołusion de GatoSelvadego, par mì va benon. Soło che no me ricordo tecnicamente come fare pa cavare el link locałe so ła sidebar ... --Vajotwo (posta) 17:51, 24 set 2014 (CEST)

(Scusate, sono mezzo padovano ma il veneto lo so solo leggere e ascoltare.) Va bene, allora facciamo cosí. Ci sono diversi modi per mettere il collegamento a Commons, ci penso io. --Nemo bis (msj) 21:35, 28 set 2014 (CEST)

Fatto! (Credo.) --Nemo bis (msj) 22:10, 30 set 2014 (CEST)

Natalino Balasso e vec.wiki[canbia el còdexe]

Me xe capità de lexare cueƚo che Natalino Balasso el ga scrito jeri so ƚa nostra lengua. Ƚa so poxision so'l tema ƚa xe conosùa (el veneto no'l xe na lengua, el venesian si), però me pareva giusto segnaƚar ƚa ròba cuà inte ƚe ciàcoƚe parché sta volta, verso ƚa fine del so scrito, el parla anca de sta nostra wiki... El fa serte criteghe che ƚe xe anca giuste, ma tante altre no. Eco i pasaji che ne intaresa:

Tanto per capirci, ci sono aberrazioni linguistiche di cui non si conosce un solo parlante al mondo. Vi sfido, ad esempio, a trovare il disturbato del linguaggio che userebbe un'espressione come: "nàvega intrà i portali temateghi", traduzione fatta da un alieno della frase "naviga tra i portali tematici"; e sfido qualunque veneto a dire "rejistrarse" invece di "segnarse".

Eƚora, ƚa prima critega ƚa xe sbaƚià, "intrà" el sarà anca un termine stranbo ma so'l Boerio el ghe xe. So'l "rejistrarse" invese el ga in parte raxon, parché xe vèro che no se dirìa cusì, però xe anca vero che no se dirìa gnanca "segnarse" (in cexa se se segna...), ma pitosto "notarse"...

C'è anche una versione di wikipedia in lingua veneta dove c'è scritto che non importa come si scrive, non importa se ognuno scrive nel proprio dialetto anche senza conoscerne la grafia corretta, quella è comunque lingua veneta.

Cuà cognarìa spiegarghe el parché de cheƚa fraxe... Overo dirghe cosa che ghe xe capità a ƚe altre wiki che ga sielto de scrivar inte un modo ùgnoƚo... e dirghe che xe un modo par invitar ƚa xente a partesipar isteso, sensa paura de sbaƚiar (be bold no xe forse uno dei conseji che se ghe da ai wikipediani?), che co'l tenpo i inpararà a scrivar mèjo (se spera)...

Ci sono strafalcioni interessanti, ad esempio la parola "manco" usata come "neanche", ma stiamo scherzando? Non c'è un solo dialetto veneto in cui "manco" non voglia dire "meno" e non c'è dialetto in cui voglia dir "neanche" che invece si traduce con "gnanche" oppure "gnanca" oppure "gnan" oppure "gnanc" oppure "nian" o "nianc" e in tanti altri termini, ma non "manco".

Cuà el ga raxon... No me jero mai inacorto de chel eror, deso sistemo.

Questo passaggio della pagina wikipedia sulla città di Belluno poi, sembra un testo austriaco, d'accordo che siamo in zona e che il linguaggio di belluno non è molto "veneto", ma un po' di tradizione grafica no? "La žità vecia de Bełun la se kata su na ponta de sas vesin de n'dè ke la Piave e gl'Art i se kata". Ora, tralascio il fatto che la "ponta de sas" è una frase che in altri linguaggi veneti significa la punta di un sasso, ma trasdurre "si trova" con "la se kata" è italiano venetizzato, perché nella maggior parte dei dialetti veneti non si dice "questa città si trova in quel luogo", non esiste questa costruzione, si dice "questa città è in quel luogo", quindi: "Ea sità vecia de Belun ea xé in sima a na roca", oppure "La zità vecia de Belun la xè in zima a na roca" dal momento che "catare" vuol dire sì trovare, ma non nel senso intransitivo di stato in luogo, si usa nel senso di "raccogliere" o di trovare dopo aver cercato, oppure di sorprendere, ad esempio: "A gero in albergo co la segretaria e me mujere la ne gà catà!" Si usa "catare" per "trovarsi" solo quando si dice "catarse" tra parenti, nel senso di "andare a trovare i parenti" ad esempio: "a so 'ndà a catare i me parenti", ma più consueto è "A so 'ndà in parenti". Qui poi è usato anche nel senso di due torrentii che s'incontrano e mi sembra di nuovo forzatissimo, si poteva usare "indove che el Piave e l'Ardo i se unisse", mentre "n'dè che i se cata" sembra più contiguo al longobardo che al veneto, forse si tratta di influenze ladine, a meno che non vogliamo considerare il bresciano o il bergamasco come varianti della grande lingua veneta.

Xe vèro che ƚa forma "indove al Piave e 'l Ardo i se unis" ƚa sarìa mèjo e anca che ƚa forma "La ẑità vècia de Belun l'é in ẑima a na roca" ƚa sarìa mèjo de cheƚa doparà da ƚa pàgina, però el discorso so'l vèrbo "catar" no'l me convinse...

"Giovanni Battista Belzoni el xe sta un esplorador veneto e pioniere de l'archiologia. El xe ritegnudo uno dei primi egitologi, e el ga fato un mucio de scoperte archiologiche portando a la luce un saco de reperti de l'Antico Egito".

Qui non si capisce perché si possa dire "Egito" e non si possa dire "Joanbatìsta Belsoni".

Parché "Egitto" se dixe "Egito" e "Belzoni" el xe el nòme e cognòme e 'l va lasà conpagno del orixenaƚe...

La parola "pioniere" è italiana, la parola "archiologia" non esiste, "ritegnudo" non esiste, era meglio scrivere "el xé considerà", quantunque "considerà" sia a sua volta acquisizione dall'italiano. "portando a la luce" non è espressione veneta, qui andava bene "catando un saco de (?)" non abbiamo una parola per dire "reperti" e siamo di nuovo costretti a usare l'italiano, visto che sinonimi come "resto" non sono attestati con questo significato nei documenti più diffusi.

Pì o meno d'acordo, però ciapar paròƚe in prestìo da altre lengue xe normaƚe (o forse in itaƚian no se va in prestìo de paròƚe tipo "robot", "computer"...). E comuncue "considerar" xe un vèrbo che se cata anca so'l Boerio...

Sarìa da rispondarghe, anca par far un fià de publisità el progeto... Chi xe che ga Facebook e pol farlo? PS: Evitarìa de discutare so'l "lengua si/lengua no", e oviamente anca de far discorsi puƚitisi (che no i xe de nostra conpetensa, cioè, come privati se pol dir chel che se vol, ma se se parla in raprexentansa de ƚa wiki cogna 'ver un ponto de vista neutraƚe)... però farìa prexente cuanto scrito sora (e cuanto che vegnarà fora da sta discusion) e po invitarìa a coƚaborar, parché xe vèro che sta wiki ƚa ga tanti difeti ma xe anca vèro che in cuatro gati se fa chel che se pol e se fusimo in de pì... PPS: Dato che ghe semo, no xe che par caxo ghe xe calchedun interesà a crear na pàgina so Facebook par publicixar i nostri projeti? Tipo come che i ga fato i nostri visini lonbardi, par capirse.--GatoSelvadego (msj) 18:36, 29 set 2014 (CEST)

Son dacòrdo su 'l farse sentir e rispónder a cuel che 'l dis, parò mi come mi no me la sènte, o almàncol nò ađès. Crear la pàgina de la nòsa Wikipedia l'é na bèla idèa, e se cualchedun il la fa magari en dì o l'altro ndarò a dar n'ociada, ma ncora: farla mi, me despias, ma nò. --Tn4196 cónteme 19:09, 2 oto 2014 (CEST)
Gnanca mi go posibiƚità de reponderghe so Facebook no sendo iscrito, ma ƚa discusion che ƚi xe drio far ƚa xe interesante e se podaria trovar de ƚe bone idee. --Ciaurlec (msj) 17:23, 3 oto 2014 (CEST)
Si, ła discusion che i xe drio far ła xe asé interesante e se pol catar dei boni spunti. Pecà però no riusir a rispondarghe (gnanca mi no ghe so so Facebook e no go intension de iscrivarme). PS: Però magari un account so Twitter par publicixar i nostri progeti podarìa farlo (ciamandolo "@Amisi de vec.wiki" o na ròba del xenere).--GatoSelvadego (msj) 10:55, 4 oto 2014 (CEST)
Ciao! Gnanca mi no so registrà né su Facebook né su Twitter e quindi no so poso dar 'na man in tal senso. Go anca pensà a ła proposta de risponderghe: a parte che no me pare che el gapia dà giudisi gravi su vec.Wiki, magari che no el pensa che nojaltri utenti de Wikipedia no acetemo critiche o consigli (però vedì vojaltri su queło che vołì fare). Piutosto, mi penso che el dovaria esere łu steso - se 'l vołese - a dare el so parere diretamente qua su vec.wiki, parere che comunque el saria sempre ben aceto. Ciao, --Davy1509 (msj) 11:26, 4 oto 2014 (CEST)
No, l'idea jera de scrivare calcosa tipo "grasie pa' łe segnałasion. Semo 4 gati e femo cuel che podemo, xe normałe che ghe sia calche capeła... ricordemo che tuti pol partesipar e dar na man, ve invitemo a farlo."--GatoSelvadego (msj) 17:03, 4 oto 2014 (CEST)
Ah, O.K., scusa, no gavevo capio cueło che dixevi de fare. Ałora magari, come che dixevo, se podaria eventualmente invitare uno come Balasso (ma no soło łu) a dare diretamente qua dei consigli, oviamente sensa nesun obligo. Ciao, --Davy1509 (msj) 21:21, 4 oto 2014 (CEST)
Sarà fadiga che'l pase de cuà... d'ogni modo el rispondarghe el sarìa servìo pì che altro a publicixar ƚa wiki infrà cueƚi che lexe cheƚa discusion.--GatoSelvadego (msj) 17:32, 8 oto 2014 (CEST)

Vec.wiki e i progeti fradeƚi (source e wikt) so i social[canbia el còdexe]

Dirìa che so sto aspeto, che'l xe vegnesto fora so ƚa discusion pì sora, serve na discusion fata aposta. Mi credo che sarìa na bona idea publicixar i progeti anca so i social cusì magari calche utente in pì el vien notarse e a darne na man. Da chel che xe vegnesto fora sora pa'l momento no ghe xe ƚa posibiƚità de far na pàgina o un grupo so Facebook, pa chel che revarda Twitter invese ghe sarìa ƚa disponibiƚità (da parte mia) a crear e gestir un profiƚo "uficiaƚe" o "semi-uficiaƚe" (tanto no dovarìa èsar un inpegno groso: se tratarìa soƚo che de intervegner co calchedun tira in baƚo calche nostro progeto - sensa però mai entrar in discusion pułiteghe - e de far calche tweet ogni tanto, tipo co se ga da publicixar calche notisia... par exenpio ròbe tipo: "scrita ƚa voxe nùmaro X so'l Wikisionario" o "ƚa voxe X entra in vetrina" o "te intaresa ƚe comedie de Goldoni, so vec.source te cati tuti i testi"). Cosa ghi ne penseo? Me daxìo el via libara? E se si, come poso ciamarlo (pensavo a na ròba tipo Amisi de Wikipedia... oviamente tweet in lengua, ma a volte anca in itaƚian par rivar a un publico pì largo).--GatoSelvadego (msj) 17:49, 8 oto 2014 (CEST)

Par mi no ghe n'é problèmi, comuncue se ti asi che le pàgine su i social pò le se svilupe de sole (sènẑa condiẑionarle, insoma) no ghen aerìe de èser gnent che ne dà fastiđi a noaltri. Par el nòme no saerìe dir, ma pòl ndar bèn anca la to propòsta de "I amisi de ƚa Wikipedia in lengua vèneta". --Tn4196 cónteme 20:18, 8 oto 2014 (CEST)
Beh, na ròba ła xe na pàgina so Facebook e n'altra un account twitter. El primo na volta invià scuaxi el va vanti łu soło (credo) parché ghe entra anca i interventi de cuełi che se nota a ła pàgina (e cuà ghe sarìa el ris·cio che grupi particołari i se inposese de ła pàgina e i ła dopare par scopi difarenti), el secondo invese el xe gestìo totalmente da chi che ga el account e donca cogna starghe drìo na s·cianta. PS: pa'l nòme, cueło che te dixi ti el xe pì da pàgina Facebook, so Twitter ghe vol un nòme pì curto (anca par via dei mesaji che ga 140 carateri al masimo). Se podaria anca ciamarlo @vecwiki ma el pararìa un account uficiałe...--GatoSelvadego (msj) 17:32, 9 oto 2014 (CEST)
Mejo ciamarlo @vecwiki e metarghe come nome Wikipedia Vèneta anca sel podaria senbrare uficiałe, del resto sarìa uficiałe in un serto senso ... visto che ła gestimo nialtri. --Vajotwo (posta) 22:05, 9 oto 2014 (CEST)
Come nòme Wikipedia Vèneta el sarìa sbaƚià: sto account el gavarìa da publicixar anca vec.source e vec.wikt... e po ghe xe anca el discorso de ƚa difarensa infrà Vèneta e in lengua vèneta / in vèneto. Vardavo deso i cateƚani, i ga el account @Viquipedia par ca.wiki e 'l account @AmicalWikimedia (che sarìa cueƚo del so scuaxi local chapter). Se podarìa far, par motivi de pratisità, @vecwiki e come nòme conpleto Amisi de Wikimedia (Wikimedia de ƚe Venèsie sarìa olsar masa...)--GatoSelvadego (msj) 09:28, 10 oto 2014 (CEST)
Aprovà! Otima idea ... Me piaxe el nome Amisi de Wikimedia, el conprende tuto co na soła paroła. Pa l'account mì o ciamaria @vecwikimedia pa stare in linea. --Vajotwo (posta) 10:13, 10 oto 2014 (CEST)
In pì el da l'idea de no èsar un profiƚo uficial.... Pa'l nòme del account però starìa so @vecwiki, sia parché el xe pì curto e sia parché xe mèjo evitar che se fasa confuxion (no se trata de Wikimedia Vèneto)--GatoSelvadego (msj) 14:53, 10 oto 2014 (CEST)

Ełora, se entro doman no riva pareri negativi ativarò el profiło... se ghi ne rivarà dopo se fa senpre in tenpo a sararlo.--GatoSelvadego (msj) 16:36, 13 oto 2014 (CEST)

Ativà. Vołendo se podarìa anca pensar a un logo che fasa da imaxene del profiło...--GatoSelvadego (msj) 19:19, 14 oto 2014 (CEST)
So'l Wikisionario ghemo scrito ła voxe nùmaro 800, ghi ne go aprofità par farghine el nostro primo tweet (e anca el secondo: el primo ło go scrito in lengua, el secondo in itałian)--GatoSelvadego (msj) 23:05, 15 oto 2014 (CEST)

VisualEditor News #8—2014[canbia el còdexe]

11:49, 13 oto 2014 (CEST)

Ƚa reforma de ƚa vetrina[canbia el còdexe]

Insieme co ƚa pàgina prinsipal (a propoxito, mi sarìa de l'idea de canbiar la tradusion... i sarà si e no 4 gati che dixe pàjina, ƚa màjoransa dixe "pàgina". Ma sto cuà el xe 'n altro discorso, che faremo magari pì vanti, intanto femo na ròba a ła volta) le voxe in vetrina le xe el nostro bilieto da vixita par chi che ne lexe. Donca credo che la cuestion de la reforma de la vetrina la sia de primaria inportansa. No poemo permetarse de 'ver in vetrina voxe co erori o che no ƚe segue serti criteri ogetivi, parché sta ròba ła xe un dano a l'imaxene de sta ensiclopedia e ƚa scualifega el nostro laoro (se veda par exenpio la discusion de sora so i comenti fati da Baƚaso). Xe ora cuindi de render operativi i criteri che ghemo decixo scuaxi un ano fa (vardè so ƚe ciàcołe vecie, i criteri i xe cuełi che go xà linkà pì sora). Donca, dopo 'ver anaƚixà le 13 voxe go proposto de cavar da ƚa vetrina ƚe voxe: Belun, Pola, Republica de Venesia e Vicensa. Tute łe altre voxe łe xe da sistemar: diria che xe da desidare un tenpo limite, se no le va sistemae entro chel tenpo (femo do-tre setimane?) ste voxe ƚe va in automatego infrà ƚe voxe da cavar da ƚa vetrina. Na volta finìa ła sistemasion łe va rilete almanco da 'n altro wikipedian che no ghe gapia laorà e se tuto va ben ƚe pol entrar definitivamente in vetrina. PS: magari par sti laori se podarìa rispolverar sto discorso cuà.--GatoSelvadego (msj) 19:34, 17 oto 2014 (CEST)

Xe pasà xà pì de do setimane e nisun ga dito ne ai ne bai a propoxito de ƚa rimosion da ƚa vetrina de cheƚe 4 voxe... El tenpo justo el sarìa pasà e se podarìa anca prosedare co ƚa rimosion, però penso che sia mèjo spetar n'altra s·cianta (ghe xe senpre cueƚi che se sveja al ultimo). Femo che fra tri dì (co sarà pasà 20 xorni da ƚa proposta) ƚe cavo, senpre che no salte fora calche parer contrario inte sto "tenpo de recupero". PS: Go anca invià 'l iter par ƚa promosion in vetrina de ƚa voxe łéngua basca.--GatoSelvadego (msj) 13:38, 2 nov 2014 (CET)
Ƚa diferensa co st'altre ƚa xe bastansa evidente. Mi voto par cavarle. --Ciaurlec (msj) 13:15, 3 nov 2014 (CET)
Che po no xe che semo drio eliminarle, ma soƚo che drìo cavarle da ƚa vetrina... e visto che ƚe jera stae mese là, no parché le fuse stae de cuaƚità, ma tanto par metarle (al epoca ƚe jera cueƚe ciapae mèjo) no ghe sarìa gnanca bixogno de tegner verta ƚa discusion cusita tanto. D'ogni modo speto el 5.--GatoSelvadego (msj) 13:34, 3 nov 2014 (CET)
✔ Fato. Cavae da ƚa vetrina. De conseguensa go dovùo riorganixarla.--GatoSelvadego (msj) 17:13, 8 nov 2014 (CET)

Meta RfCs on two new global groups[canbia el còdexe]

Hello all,

There are currently requests for comment open on meta to create two new global groups. The first is a group for members of the OTRS permissions queue, which would grant them autopatrolled rights on all wikis except those who opt-out. That proposal can be found at m:Requests for comment/Creation of a global OTRS-permissions user group. The second is a group for Wikimedia Commons admins and OTRS agents to view deleted file pages through the 'viewdeletedfile' right on all wikis except those who opt-out. The second proposal can be found at m:Requests for comment/Global file deletion review.

We would like to hear what you think on both proposals. Both are in English; if you wanted to translate them into your native language that would also be appreciated.

It is possible for individual projects to opt-out, so that users in those groups do not have any additional rights on those projects. To do this please start a local discussion, and if there is consensus you can request to opt-out of either or both at m:Stewards' noticeboard.

Thanks and regards, Ajraddatz (talk) 19:04, 26 oto 2014 (CET)

Languages in censuses[canbia el còdexe]

Hello, Dear wikipedians. I invite you to edit and improve this article and to add information about your and other country.--Kaiyr (msj) 14:45, 31 oto 2014 (CET)

Canbio prefisi[canbia el còdexe]

Su 'l Wikisionario se à parlà de canbiar i prefisi co le ł cofà "portałe" e farli tronchi, tipo come che l'é già "modèl". El motivo sarìe che se fa prima a scrìverli, cioè no se à de ndar a ẑercar el caràtere "ł" che no 'l ghe n'é su le pì tròpe tastiere. Che ghen penseu? Su 'l Wikisionario l'é probàbile che sto canbiamènt se 'l faghe. --Tn4196 cónteme 16:21, 2 nov 2014 (CET)

+1, oviamente, anca parché el caratere pì giusto el sarìa ƚa ƚ...--GatoSelvadego (msj) 17:29, 2 nov 2014 (CET)
A sto punto pense che'l canbiamènto se'l pòđe far... --Tn4196 cónteme 18:26, 27 dis 2014 (CET)
+1 --Ciaurlec (msj) 17:44, 28 dis 2014 (CET)
A go vardà se catavo 'ndove canbiar so TranslateWiki, ma no go catà el modo de canbiar serti namespace come apunto portałe... Invese go visto che se podarìa voƚendo metare el acento so "categoria" e cavar ƚa dopia S da "discussion". No go tocà gnente però, parché a go paura de far dani coi link (tipo ƚe firme me sa che no ƚe funsionaria pì). No go veramente idea del parché i te ƚase canbiar "categoria", "discussion", "modèl", "projeto" e no "portałe" e "modulo"... me sa che ghe sarà da trafegar co bugzilla, anca par ƚa pàgina prinsipal.--GatoSelvadego (msj) 19:24, 30 dis 2014 (CET)
Se se ghe la fa a informarse su come far, son dacòrdo anca sìa su "discusion" che su "categorìa". La ròba mèjo sarìe far en "riciamo automàtico" così che i wikilinks a "discussion" i ponte dirèti a "discusion" (e anca co i altri). Ma sention su Bugzilla. --Tn4196 cónteme 19:04, 31 dis 2014 (CET)

New Wikipedia Library Accounts Now Available (November 2014)[canbia el còdexe]

Apologies for writing in English, please help translate this into your local language. Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today :)

The Wikipedia Library is announcing signups today for, free, full-access accounts to published research as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for:

  • DeGruyter: 1000 new accounts for English and German-language research. Sign up on one of two language Wikipedias:
  • Fold3: 100 new accounts for American history and military archives
  • Scotland's People: 100 new accounts for Scottish genealogy database
  • British Newspaper Archive: expanded by 100+ accounts for British newspapers
  • Highbeam: 100+ remaining accounts for newspaper and magazine archives
  • Questia: 100+ remaining accounts for journal and social science articles
  • JSTOR: 100+ remaining accounts for journal archives

Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: sign up today!
--The Wikipedia Library Team.00:19, 6 nov 2014 (CET)

You can host and coordinate signups for a Wikipedia Library branch in your own language. Please contact Ocaasi (WMF).
This message was delivered via the Global Mass Message to The Wikipedia Library Global Delivery List.

1000 voxe so'l Wikisionario[canbia el còdexe]

Giusto par farve saver che so'l Wikisionario, co ƚa voxe dòxe, semo rivai a 1000 voxe!--GatoSelvadego (msj) 20:24, 8 nov 2014 (CET)

Global AbuseFilter[canbia el còdexe]

Hello,

AbuseFilter is a MediaWiki extension used to detect likely abusive behavior patterns, like pattern vandalism and spam. In 2013, Global AbuseFilters were enabled on a limited set of wikis including Meta-Wiki, MediaWiki.org, Wikispecies and (in early 2014) all the "small wikis". Recently, global abuse filters were enabled on "medium sized wikis" as well. These filters are currently managed by stewards on Meta-Wiki and have shown to be very effective in preventing mass spam attacks across Wikimedia projects. However, there is currently no policy on how the global AbuseFilters will be managed although there are proposals. There is an ongoing request for comment on policy governing the use of the global AbuseFilters. In the meantime, specific wikis can opt out of using the global AbuseFilter. These wikis can simply add a request to this list on Meta-Wiki. More details can be found on this page at Meta-Wiki. If you have any questions, feel free to ask on m:Talk:Global AbuseFilter.

Thanks,

PiRSquared17, Glaisher

— 18:34, 14 nov 2014 (CET)

VisualEditor News #9—2014[canbia el còdexe]

00:29, 15 nov 2014 (CET)

Modìfiche de IP co dispoxitivi mòbili[canbia el còdexe]

En cik de tènp fa su it.wiki i à decixo de asarghe contribuir anca a i utènti no registradi su dipositivi cofà celulari e tablet. Là ten cuela pagina se pol catar tante argomentasion par farlo (e pochi lati negativi). Par mi sta modifica, anca magari temporanea, se la poderie far anca cuà. Mi pense che, anca se la nosa Wikipedia no la é granda, parò la đent la dopera senpro de pi sti dispoxitivi e se no'l li pol doperar par contribuir, i ne darà senpro de manco na man. Che ghen penseu? Tn4196 cónteme 19:21, 16 nov 2014 (CET)

Ciao! Anca secondo mi se połe fare trancuiłamente come che te dixi ti, visto che no ghe xe tante modifiche. L'ùnico problema podaria ésere che se dei utenti anònimi i se conete su 'na conesion condivixa, podarìa eserghe lo steso indiriso IP par 2 o pì utenti difarenti (e magari ghe podaria ésere in mexo cueło che contribuise in modo costrutivo e cueło che invese vandałixa). Ciao. --Davy1509 (msj) 12:22, 17 nov 2014 (CET)
Prima de tuto dirìa che sarìa prioritario saver se ƚa nostra version par sti dispoxitivi ƚa funsiona... e se ƚa funsiona, funsioneƚa ben o mal? Na volta fata sta verifica se pol anca inisiar a far sti discorsi.
Me par de 'ver capìo che so it.wiki i xe soƚo che drio sperimentar ƚa roba pa' un periodo... Forsi sarìa da spetar vedar come che la va. Anca parché a vardar le statisteghe i contributi de anonimi da PC i xe pocheti (rispeto a ƚe wiki pì conosue), donca forsi no ghemo sta gran exigensa de ndar in serca dei contributi de anonimi da tablet/smartphone (che no i ghe sarà, come che no i ghe xe cueƚi da PC).--GatoSelvadego (msj) 13:07, 17 nov 2014 (CET)

I gheva scanseƚà ƚe discusion so ƚa pàgina prinsipal...[canbia el còdexe]

Me so inacorto deso, par puro caxo, che i global sysop i ne gheva scanseƚà ƚa pàgina de discusion so ƚa pàgina prinsipal... Go ripristinà. Me domando però se ghe sia calchedun che fa na s·cianta de controƚo dei ultemi canbiamenti... parché mi de soƚito i controƚo, ma pol senpre scanparme calcosa (come in sto caxo).--GatoSelvadego (msj) 14:58, 13 dis 2014 (CET)

Mi co me càpita ghe daghe en òcio, ma sto bòt me é scanpà sta ròba e anẑi ò vist sol incoi co che ti ti la à ripristinađa. Me despias --Tn4196 cónteme 10:05, 14 dis 2014 (CET)
Probabilmente se semo fidai masa del nòme utente sensa star là a vedare che pàgina che ƚa jera... Almanco, penso che ƚa sia ndata cusita, go visto che ƚa scanseƚasion ƚa gheva fata un aministrador globaƚe par spam e no go gnanca vardà el nòme de ƚa pàgina parché me so fidà...--GatoSelvadego (msj) 18:40, 15 dis 2014 (CET)

New Wikipedia Library Accounts Now Available (December 2014)[canbia el còdexe]

Apologies for writing in English, please help translate this into your local language. Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today :)

The Wikipedia Library is announcing signups today for, free, full-access accounts to published research as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for new accounts and research materials from:

Other partnerships with accounts available are listed on our partners page. Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: sign up today!
--The Wikipedia Library Team.01:22, 18 dis 2014 (CET)

You can host and coordinate signups for a Wikipedia Library branch in your own language. Please contact Ocaasi (WMF).
This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.

VisualEditor News #10—2014[canbia el còdexe]

19:59, 26 dis 2014 (CET)