Łéngua finlandexe

Da Wikipedia, l'ençiclopedia libara.
Jump to navigation Jump to search
Finlandese
Nome locaƚesuomi
Parlà inFinlandia, Estonia,
Svezia, Rusia e Norvegia
Parlà inNord Europa
Parlanti
Totaƚe7 milioni
Clasifegano in top 100
Altre informasion
Scrituraalfabeto latino e Scandinavian Braille
Fameja
FiƚojenexiUraliche
 Ugrofinniche
  Finnopermiche
   Finnovolgaiche
    Finnosami
     Baltofinniche
      Finlandese
Statuto ofiçiaƚe
Lengua ofiçiaƚe inFinlandia, Union europea,
Republica de Carelia
Regoƚà daKotimaisten kielten tutkimuskeskus
Codaxi de clasifegasion
ISO 639-1fi
ISO 639-2fin
ISO 639-3fin (EN)
Glottologfinn1318 (EN)
Linguasphere41-AAA-a
Declarasion Universaƚe dei Deriti de l'Omo, art. 1
Kaikki ihmiset syntyvät vapaina ja tasavertaisina arvoltaan ja oikeuksiltaan. Heille on annettu järki ja omatunto, ja heidän on toimittava toisiaan kohtaan veljeyden hengessä.


El finlandéxe l'è na łéngua ugrofìnica che ła vien doparà uficialmente 'nte ła Repùblica de Finlandia. Ła xe łigà co l'èstone e in parte co l'ungaréxe.

Pronomi[canbia | canbia el còdaxe]

El finlandéxe no'l ga nisuna difarensa de xènare par maschil e feminil gnanca sui pronomi, fora che calche fórma speciałe interogativa o demostrativa par riferirse a łe robe invese che ai èseri viventi come fa el vèneto co "ci/chi?" (persóna) e " 'sa/cósa/ché?" (roba) o come ła difarensa fra "xe 'sto qua" (omo) e "xe questo" (el fato).

Declinasion[canbia | canbia el còdaxe]

Parò el finlandéxe el ga na declinasion de ben quìndexe caxi e do nùmari (singołar/plural) che i se conbina faxendo un saco de fórme: serte łe xe intuitive parché basta tacar łe finałi una drio l'altra (sing: talo-talossa plur: taloi-taloissa), ma serte altre se fa pi fadiga ricordarle (sing: rakkaus-rakkaudessa).

Compleménti[canbia | canbia el còdaxe]

Po dopo in finlandéxe, de łe volte, el stéso conpleménto el se traduxe in modi difarenti: par exenpio el conpleménto ojeto direto el pol aver tri caxi diversi (nominativo, genitivo o partitivo) traduxendo parfin el tenpo del verbo.

Verbi[canbia | canbia el còdaxe]

Par exenpio ghe xe do tipi de pasà:

  • caxo nominativo (pasà conposto): "luin kirja" (go łeto el/un łibro)
  • caxo partitivo (inparfeto/progresivo): "luin kirjaa" (mi łezéa el łibro - xera drio łèzar un łibro)

Oben ghe xe el futuro, diverso dal prexente:

  • caxo nominativo (prexente/progresivo): "luen kirja" (deso łezo el łibro - so' drio łèzar el łibro)
  • caxo genitivo (futuro): "luen kirjan" (doman łezo el łibro - łezarò el łibro)
Bandiera de l'Onion Eoropea Łéngoe uficiałi de l'Onion Eoropea Bandiera de l'Onion Eoropea
Bulgaro | Castiglian | Ceco | Danexe | Estone | Finlandexe | Fransexe | Gaełico | Greco | Inglexe | Itałian | Łetone | Łituan | Maltexe | Olandexe | Połaco | Portoghexe | Rumeno | Slovaco | Slovèno | Svedexe | Tedesco | Ungarexe
Controło de autoritàGND (DE4124978-1 · NDL (ENJA00563216
Traesto fora da Wikipèdia - L'ençiclopedia łìbara e cołaboradiva in łéngua Vèneta "https://vec.wikipedia.org/w/index.php?title=Łéngua_finlandexe&oldid=868435"