Łéngoa rumena

Da Wikipedia, l'ençiclopedia libara.
Va a: navigasion, serca
Rumeno (Română)
Creà da: {{{creatore}}} nel {{{anno}}}
Contesto: {{{contesto}}}
Parlà in: Romania, Moldavia, Voivodina, Rusia, Ucraina, Israele, Serbia, Ungheria, Balcani, Itałia, Spagna, Canada, USA.
Regioni:Rejon: {{{regione}}}
Periodo: {{{periodo}}}
Persone: 26 milioni
Clasifica: 36
Scritura: {{{scrittura}}}
Tipołogia: SOV siłabica
Fiłogenexi:


 Itałiche
  
   Rumeno
    
     
      
       
        
         
          
           
            
             
              

Statuto ofiçiałe
Stato: Romania, Republica de Moldavia, Voivodina (Serbia)
Organixassioni internassionałi: Union Europea, Unione Łatina.
Regolà da: Academia Română
Codexe de clasificassion
ISO 639-1 ro/mo
ISO 639-2 (B)rum/mol, (T)ron/mol
ISO 639-3 {{{iso3}}}
SIL RUM  (EN)
SIL {{{sil2}}}
Estrato en lengoa
Dichiarassion Universałe de i Diriti de l'Omo - Art.1
Toate fiinţele umane se nasc libere şi egale în demnitate şi în drepturi. Ele sunt înzestrate cu raţiune şi conştiinţă şi trebuie să se comporte unele faţă de altele în spiritul fraternităţii.
El Pare Nostro
Toate fiinţele umane se nasc libere şi egale în demnitate şi în drepturi. Ele sunt înzestrate cu raţiune şi conştiinţă şi trebuie să se comporte unele faţă de altele în spiritul fraternităţii.
Trasliterassion
{{{traslitterazione}}}
Łengoa - Elenco de łe łengoe - Łenguìstega
El łogo de Wikipedia Vixita ła Wikipedia [[:{{{codice2}}}:|in {{{nome2}}}]]!
El łogo de Wikipedia Vixita ła Wikipedia [[:{{{codice3}}}:|in {{{nome3}}}]]!
Map Roumanophone World.png
Distribussion geografica del romeno
Pilcrow.png Sta paxena podaria contegnere carateri Unicode.

El rumen oben romen el xe ła łéngua uficial de ła Repùblica de Romanìa: ła ga na baxe łatina ma, vista ła poxission geogràfica, ła xe influensà forte dal sostrato slavo che gh'era prima che rivase i Romani a portar el łatin.

El rumen el xe ła soła łéngua romanza che ła ga mantegnù na declinassion su nomi e agetivi, seben che l'abia sol che tri caxi nominacuxativo (=nominativo+acuxativo), genitdativo (=genitivo+dativo) e vocativo. Soło i pronomi i fa védar tuti quanti i caxi ben separài.

El ga n'artìcoło determinativo finałe come łe łéngue nòrdiche come el svedéxe mentre l'artìcoło indeterminà el xe preposto come in vèneto: "om" (omo), "omul" (l'omo), "un om" (n'omo); "fată" (tóxa), "fata" (ła tóxa), "o fată" (na tóxa).

Ła declinassion ła se véde soratuto sui artìcołi, in particołar sui determinativi maschiłi che i vien zontài in fóndo a ła paroła:

Declinassion co artìcoło det. maschiłe finałe
Nominacuxativo Omul (sojeto e ojeto: l'omo)
Vocativo Omule (omo! cio, omo!)
Genitdativo Omului (conpl.: de/a l'omo)

De sòłito invesse i nomi feminiłi i fa védar calche difarensa de caxo diretamente su ła raixa, anca sensa artìcoło finałe, ma el vocativo el tende confóndarse col nominacuxativo:

Declinassion feminiłe sensa artìcoło finałe
Nominacuxativo o fată (sojeto e ojeto: na tóxa) Maria (sojeto e ojeto)
Vocativo fată! (tóxa! cio tóxa!) Mario (Maria! cio, Maria!)
Genitdativo unei fete (conpl.: de/a na tóxa) Mariei (conpl.: de/a Maria)

I artìcołi determinài plurałi finałi i fónde senpre el vocativo col genitdativo e i xe:

Declinassion maschiłe e feminiłe/nèutra plurałe co art. det. finałe
Nominacuxativo Oamenii (sojeto e ojeto: i òmeni) Fetele (sojeto e ojeto:łe tóxe)
Vocativo Oamenilor (òmeni! cio, òmeni!) Fetelor (tóxe! cio tóxe!)
Genitdativo Oamenilor (conpl.: ai/dei òmeni) Fetelor (conpl.:a/de łe tóxe)

El nèutro el segue el maschil al singołar e 'l feminil al plural: "centrul" (el séntro) vs. "centrele" (i sintri).

I verbi i à na coniugassion rica de finałi sensa clìtici sojeto, tipo queła de l'itałian o del spagnoło: merg (vo), mergi (te ve), merge (el/ła va), mergem (némo) ma el futuro el se fa co l'auxiłiar "vołer" a vrea, come altre łéngue balcàniche e come l'ingléxe "will": vreau să merg (ndarò), leteralmente "vojo che vago = vojo ndar = ndarò".

Bandiera de l'Onion Eoropea Łéngoe uficiałi de l'Onion Eoropea Bandiera de l'Onion Eoropea
Bulgaro | Castiglian | Ceco | Danexe | Estone | Finlandexe | Fransexe | Gaełico | Greco | Inglexe | Itałian | Łetone | Łituan | Maltexe | Olandexe | Połaco | Portoghexe | Rumeno | Slovaco | Slovèno | Svedexe | Tedesco | Ungarexe